Γ Εθνική : Έχει…σφυγμό ο Πανελευσινιακός, 2-0 τον ΠΑΟΒ

Με την αναμέτρηση στα Μέγαρα, έπεσε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής στη Γ Εθνική.

Ο Πανελευσινιακός νίκησε με 2-0 τον ΠΑΟ Βάρδας και παραμένει μέσα στο “κόλπο” της παραμονής, καθώς μείωσε τη διαφορά από τη 10η θέση στους πέντε βαθμούς.

Την ίδια ώρα, το συγκρότημα από την Ηλεία παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης, έχοντας 36 βαθμούς έναντι 38 της Μαρκό και 39 της Μυκόνου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και εκτός των δύο τερμάτων, είχε σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.

Ο ΠΑΟΒ είχε δοκάρι στο 16′ σε σουτ του Νιφορόπουλου, ενώ οι “κυανόλευκοι” κατέγραψαν δύο καλές στιγμές με τον Τσιάβο στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τέρμα για τον Πανελευσινιακό και συγκεκριμένα με τον Φωτόπουλο, ο οποίος στο 49′ δοκίμασε το πόδι του από μακριά και η μπάλα κατέληξε στη γωνία του Τσεκούρα (1-0).

Παρά το γεγονός που μπήκε μπροστά στο σκορ, η ομάδα του Γιάννη Αναστόπουλου ήταν πιο απειλητική και θα μπορούσε να πετύχει πιο νωρίς δεύτερο τέρμα, κάτι που έκανε στο 68′ σε τετ-α-τετ του Καλομενίδη.

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και έτσι ο Πανελευσινιακός πανηγύρισε μια σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Πανελευσινιακός (Γιάννης Αναστόπουλος) : Μύρτα, Ζαρίκος, Καλομενίδης, Καψής, Μακρίδης, Νικολόπουλος, Σκέντζος, Τσιόκρης, Φωτόπουλος, Χατζημάρκος, Τσιάβος

ΠΑΟ Βάρδας (Γιώργος Λαμπρόπουλος) : Τσεκούρας Α., Λιόσης (54′ Κούστα), Κοτσώνης, Παπασπηλιόπουλος (80′ Τσεκούρας Κ.), Νιφορόπουλος, Σπανός, Μικελάτος (80′ Δουλαβέρης), Διονυσόπουλος, Πλαστουργός, Κόκας, Μπελιάρντι (54′ Γεωργακόπουλος)