Ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Βελιγράδι και κρατά στα χέρια του το πλεονέκτημα (vid)

Τις 19 νίκες στη EuroLeague έφτασε ο Παναθηναϊκός καθώς επιβλήθηκε με 89-76 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι για την 30ή αγωνιστική κι έμεινε όρθιος για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Mε κορυφαίους τους Μήτογλου, Λεσόρ και Σλούκα οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή και σταδιακά πέτυχαν τον στόχο τους.

Παρά τις αμυντικές ολιγωρίες άλλωστε, η επίθεση λειτουργούσε υποδειγματικά, με τα 7/9 τρίποντα της πρώτης περιόδου να είναι το πλέον χαρακτηριστικό στατιστικό του αγώνα. Λεπτό με το λεπτό στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός εδραίωνε την υπεροχή του, όπως φάνηκε άλλωστε από το +14 (22-36) του 12ου λεπτού. Κι αν ο Μίλος Τεόντοσιτς με τον Ντέγιαν Νταβίντοβατς έδωσαν, προς στιγμήν, μια μικρή ελπίδα στον Ερυθρό Αστέρα, τα ελληνικά τρίποντα ήταν πάλι εκεί για να αποδώσουν δικαιοσύνη.

Το +10 (51-41) του ημιχρόνου έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό, αν κι η συγκεκριμένη διαφορά ήταν μικρή μπροστά σε όσα έλεγαν οι επιθετικοί αριθμοί των πρασίνων (10/19 δίποντα, 9/13 τρίποντα, 4/5 βολές, 14 ασίστ για 3 λάθη).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας επιδίωξε να αυξήσει την πίεση στην απέναντι πλευρά, αλλά δεν τα κατάφερε επί της ουσίας. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν απλά εκλάμψεις στο παρκέ της Stark Arena και πολλά αμυντικά προβλήματα, τα οποία δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο Παναθηναϊκός.

Με τους Κέντρικ Ναν και Ματιάς Λεσόρ διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, όπως αποτυπωνόταν από το +14 (48-62 στο 27′ & 56-70 στο 30′). Το +14 του 30ού λεπτού έφερε χαλάρωση στους πράσινους, οι οποίοι σημείωσαν μόλις τρεις πόντους μέχρι το 34′ του αγώνα, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στον Ερυθρό Αστέρα να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το -χαμένο ως τότε- παιχνίδι. Το +8 (65-73 στο 35′) ήταν άλλωστε εύθραυστο. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι έδωσαν το θετικό αποτέλεσμα τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89.

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 2, Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 4, Χάνγκα 2, Νταβίντοβατς 19 (2), Μίτροβιτς 6, Τόμπι, Μπόλομποϊ 11 (1), Ίλιτς 9, Νέντοβιτς 19 (3), Γκεντράιτις 4, Γκιλέσπι.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 17 (3 τριπ., 10 ασίστ), Γκραντ 12 (2), Ναν 15 (3), Λεσόρ 19, Γκριγκόνις 8 (2), Ερνανγκόμεθ 1, Μήτογλου 17 (3).