Ιδανικό ξεκίνημα και στο +5 στα play off ο Λεβαδειακός!

Δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στα play off ο Λεβαδειακός!

Οι “πράσινοι”, με τα γκολ των Τσάπρα, Ρομό και Κουάδρα νίκησαν 3-1 τον Μακεδονικό στη Νέα Ευκαρπία και αποσπάστηκαν στο +5 από την ΑΕΛ, που την ίδια ώρα άφηνε δύο βαθμούς στο Πανθεσσαλικό.

Το συγκρότημα της Βοιωτίας ήταν κυρίαρχο στη Θεσσαλονίκη και με εξαίρεση ένα διάστημα στα μισά του ημιχρόνου αλλά και στο ξεκίνημα του δευτέρου, δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα.

Οι “πράσινοι” της Λιβαδειάς μπήκαν πάρα πολύ καλά στο ματς και προηγήθηκαν των “πράσινων” της Θεσσαλονίκης μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τριαντάφυλλο Τσάπρα με μονοκόμματο βολέ μετά από εκτέλεση κόρνερ (0-1).

Στο 29′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε πολύ δυνατό σουτ του Μπουκουβάλα μετά από σέντρα του Ζαφειράκη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (46’) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πολύ δυνατή κεφαλιά του Σιμόνι (1-1).

Στο 53′ ο Ντα Κόστα έκανε το πολύ καλό σουτ, ο Γουναρίδης απέκρουσε την μπάλα που στη συνέχεια πήγε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 58’ ο Λεβαδειακός ξαναπήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Χοσέ Ρομό ο οποίος είχε μόλις περάσει στον αγωνιστικό χώρο (1-2).

Στο 64’ ο Μαξιμιλιάνο Κουάδρα με εύστοχο πλασέ σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων έκανε το 1-3.

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς) : Γουναρίδης, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Πέδρο Λούκας (69′ Λυμπεράκης), Τσουκάνης, Μελετίδης, Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ, Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης, Σιμόνι

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος) : Γκροφ, Πίρινεν, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Μπελμόντε, Μεχία, Κουάδρα (77′ Συμελίδης), Γκουστάβο (55′ Ρομό), Γιαννιώτας (77′ Κωστή), Μπαΐροβιτς (46′ Νίκας)