Σε περίπατο μετέτρεψε το ματς με την Κηφισιά ο Βόλος! (vids)

Εντυπωσιακός ο Βόλος στην επιστροφή του μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, συνέτριψε με 4-1 την Κηφισιά και ένα σημαντικό βήμα παραμονής στη Super League.

Η νίκη αυτή έφερε την υπογραφή του Μανουέλ Γκαρθία, ο οποίος και σκόραρε δύο γκολ στο ματς της 2ης αγωνιστικής των playouts της Super League.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου βρέθηκε κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού, έχοντας έναν βαθμό διαφορά από τον 6ο Παναιτωλικό, που αγωνίζεται αυτή την ώρα στα Γιάννενα.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να ζητήσουν οι γηπεδούχοι, αφού μέχρι το 15’ είχαν ήδη πετύχει δύο γκολ. Ο πρώτος που σκόραρε ήταν ο Κόμπα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την απομάκρυνση του Αναγνωστόπουλου, πλασάροντας εύστοχα στο 4’ για το 1-0.

Η φιλοξενούμενη προσπάθησε να μειώσει άμεσα, πιέζοντας για το 1-1 μετά το τέρμα. Εντούτοις, αυτός που βρήκε ξανά γκολ ήταν ο Βόλος, όταν η κεφαλιά του Γκαρθία μετά από σέντρα του Γκλάβτσιτς κατέληξε στα δίχτυα, στο 11ο λεπτό (2-0)

Ο ρυθμός δεν έπεσε και αμφότερες οι ομάδες έψαξαν το γκολ, η κάθε μία για το δικό της σκοπό. Βέβαια, με το σκορ ήδη στο 2-0 το βάρος ανήκε στην Κηφισιά, η οποία προσπαθούσε με κυκλοφορία της μπάλας να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Τελικά το έκανε με μία άψογη συνεργασία στο 33’, με την μπάλα να φτάνει στον Ματέους Σάντος και εκείνος να στρώνει στον Οζέγκοβιτς για το 2-1.

Το μομέντουμ ανήκε στον σύλλογο των βορείων προαστίων για λίγο και μάλιστα έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο σκόρερ της μείωσης δοκίμασε ένα υπέροχο σουτ, το οποίο σταμάτησε με απίθανη απόκρουση ο Κόβατς. Ακολούθησε η ακόμα μεγαλύτερη στιγμή του Σνάιντερλαντ, με τον γκολκίπερ να φωνάζει ξανά «παρών» στο (45+2’). Δευτερόλεπτα αργότερα ο Γκαρθία εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Λούνα και σκόραρε από την καρδιά της περιοχής για το 3-1 της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά θέλησε να σώσει κάπως την κατάσταση, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Επιθέσεις έκανε αλλά μεγάλη στιγμή δεν είχε στο ξεκίνημα του 45λεπτου. Αυτή ήρθε τελικά για τον Βόλο, με τον Σιέλη στο 68’ να βλέπει την κεφαλιά του να σταματά πάνω στη γραμμή. Τελικά, οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τέταρτο γκολ στο 85′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο τρίποντό τους. Ο Μωραΐτης υποδέχθηκε την μπαλιά του Ασεχνούν και ανενόχλητος πλάσαρε για το 4-1 με το δεξί.

Ένα λεπτό αργότερα ο Οζέγκοβιτς κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Καλογερόπουλου, όμως ο ίδιος αστόχησε στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Κόβατς. Το σβήσιμο περιλάμβανε και μία κόκκινη για τον Ντε Καμπς, ο οποίος είδε δεύτερη κίτρινη μετά από μαρκάρισμα στον Μπιφουμά.

Βόλος (Χρήστος Κόντης) : Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Ντε Καμπς, Γκλάβτσιτς (90+3 Tρουγιέ), Κόμπα (71’ Μπερτόγλιο), Ασεχνούν, Μύγας, Γκαρσία (83′ Μωραΐτης)

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος) : Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (46’ Τετέι), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς (79’ Γιόβαντσιτς), Σνάιντερλαν (64’ Σολόα), Τσανάτζια (64’ Πρίτσας), Μενέντες (46’ Κλωναρίδης), Κρισιούμα, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς