Ισχυρό προβάδισμα Παναθηναϊκού για την κούπα, 3-0 τον ΠΑΟΚ (vids)

Το πρώτο, μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του League Cup «Νίκος Σαμαράς» έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με κορυφαίους τους Κόβαρ και Πρωτοψάλτη επικράτησε του ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με 0-3 και έβαλε γερές βάσεις ενόψει του επαναληπτικού της Κυριακής (7/4) στο Μετς.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 4-8 και 6-9 εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ, ενώ με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμά τους με 12-16.

Με πέρασμα του Κόβαρ και άσσο του Κασαμπαλή το σύνολο του Ανδρεόπουλου έφτασε σε έξι σετ μπολ, με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 23-24 με άσσο του Γαλιώτου και μπλοκ του Λινάρδου, αλλά ο Κόβαρ στον πιο κρίσιμο πόντο του σετ ήταν ψύχραιμος και με διαγώνιο χτύπημα έκανε το 0-1 στα σετ με 23-25, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες είχαν κοινή εκκίνηση (4-4, 7-7), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με δύο (9-7) αλλά τον Παναθηναϊκό με τα εξαιρετικά σερβίς του Πρωτοψάλτη να ξεφεύγει με 10-13.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους σκορ (17-22), οι ασπρόμαυροι μείωσαν με σερί πόντους του Φαν Χάρντερεν (19-22) αλλά η διαφορά ήταν ήδη μεγάλη με τους πράσινους να το εκμεταλλεύονται και να κάνουν το 0-2 στα σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και με αυτοπεποίθηση και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ερνάντεζ να «πυροβολεί» από τη διαγώνιο και τον Κόβαρ να είναι σταθερά καλός (6-7).

Ο ΠΑΟΚ που ξεκίνησε με τον Σιδηρόπουλο στην πάσα κατάφερε με άσσο του Σαμοϊλένκο να πάρει το προβάδισμα με 13-12 αλλά όταν ο Ερνάντεζ πήγε στο σερβίς έβαλε την ομάδα του μπροστά 15-17, ενώ ο Ρανγκέλ με μονό μπλοκ έστειλε τους «πράσινους» στο +3 (16-19).

Ο Δικέφαλος με μπλοκ του Φαν Χάρντερεν στον Κόβαρ μείωσε σε 20-22, αλλά η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν και πάλι καλύτερη στα κρίσιμα και με χτύπημα του Ερνάντεζ τελείωσε το σετ και το ματς με 21-25.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 21-25