Πήρε τη νίκη και το πλεονέκτημα στο Μόναχο ο Παναθηναϊκός! (vids+βαθμολογία)

Mετά την Μπολόνια, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από το Μόναχο καθώς επικράτησε με 82-75 της Μπάγερν για την 33η αγωνιστική της EuroLeague και βρίσκεται αγκαλιά με τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα.

Oι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση με συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο (18-13). Στη συνέχεια αντέδρασαν με τους Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου να δίνουν πολύτιμες λύσεις κάνοντας επιμέρους σκορ 27-18 με αποτέλεσμα να στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός να έχει το προβάδισμα με 40-36.

Oι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης κατά διαστήματα αλλά τα λάθη τους έδιναν το δικαίωμα στην Μπάγερν να επιστρέφει στο ματς. Με το καλάθι του Ναν στην εκπνοή της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελική ευθεία έχοντας το προβάδισμα με 58-54. Ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα του, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 78-70 στο 38’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ερνανγκόμεζ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82.

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (5), Φρανσίσκο 2, Έντουαρντς 9 (1), Γκιφάι 6 (2), Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 5 (1), Μπολμάρο 11 (1, 7 ασίστ), Λούτσιτς 11 (2), Ιμπάκα 14, Χάρις 2, Μπράνκοβιτς.

Παναθηναϊκος (Αταμάν): Βιλντόσα 2, Σλούκας 12 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκραντ 7 (1), Ναν 17 (2), Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3, Ερνανγκόμεθ 14 (2), Μήτογλου 6.

Για την 34η και τελευταία αγωνιστική, η Μπάγερν φιλοξενείται από τη Μονακό (11/4), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Άλμπα (11/4).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82

Μπάγερν (Πάμπλο Λάσο): Ουέιλερ Μπαμπ 15, Φρανσίσκο 2, Έντουαρντς 9, Γκιφάι 6, Μπονγκά 5, Μπολμάρο 11, Λούσιτς 11, Ιμπάκα 14, Χάρις 2, Μπράνκοβιτς, Καρτσένκοφ

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 2, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 12, Παπαπέτρου 8, Γκραντ 7, Ναν 17, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3, Ερνανγκόμεθ 14, Μήτογλου 6