Τρίτο σερί League Cup για τον Παναθηναϊκό! (vids)

Ο Παναθηναϊκός μετά το 3-0 στην Πυλαία, πήρε τα δυο σετ απέναντι στον ΠΑΟΚ ο οποίος νίκησε 3-2 στο Μετς, αλλά παρόλα αυτά, σήκωσε το πρώτο τρόπαιο του στη σεζόν, τρίτο σερί, τέταρτο συνολικά στον θεσμό και φορτσάρει και για το πρωτάθλημα!

Ο Παναθηναϊκός έκανε από νωρίς το 2-0 χωρίς πρόβλημα και πήρε τον 4ο τίτλο και 3ο συνεχόμενο στη διοργάνωση, παρά την ήττα από τους «ασπρόμαυρους» με 2-3 σετ.

Οι «πράσινοι» στα δύο πρώτα σετ δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους, έμειναν προσηλωμένοι στον στόχο τους και πανηγύρισαν από νωρίς το τρόπαιο.

Πόντο-πόντο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι (2-3), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει πρώτος το προβάδισμα των δύο πόντων (3-5). Αμέσως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει (5-5) και να φέρει πάλι σε ισορροπία το παιχνίδι (8-8). Στα μέσα του σετ με δύο πόντους των Ερνάντεζ και Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός πήγε στο +2 (15-13). Προς το τέλος οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς, ενώ πήγαν τη διαφορά στο +4 (23-19). Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ απάντησε και με σερί 4-0 χάλασε το σετ μπολ των γηπεδούχων (24-24). Τελικά, το σετ πήρε το Παναθηναϊκός με 29-27, για το 1-0.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός, χτίζοντας από την αρχή τις βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου (11-4). Κατά τη διάρκεια, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να τη φτάσει στους τρεις (17-14), ενώ αργότερα πήγε και στο -1 (19-18). Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» λίγο πριν το τέλος ισοφάρισαν (23-23), όμως δύο συνεχόμενα λάθη τους στοίχησαν την ισοφάριση. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια ακόμα κατάκτηση League Cup, παίρνοντας το σετ με 25-23.

Χωρίς άγχος ξεκίνησε στο τρίτο σετ το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα από την αρχή (0-2) και το κράτησε μέχρι το 18-19, αφού σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» κατάφεραν να προσπεράσουν (20-19). Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια «ανάσα» από το να ολοκληρώσει το παιχνίδι (25-24), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τη λύση και έκανε το 2-1, παίρνοντας το σετ με 24-26.

Με φόρα μπήκε και στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ, που έπαιζε για το γόητρο. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καθ’όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ (5-10, 10-18) και έκαναν με άνεση το 2-2 (19-25).

Στο tie break οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (3-3), με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει λίγο αργότερα στο +3 (3-6) και να μένει σταθερά μπροστά (6-11). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και έτσι ο ΠΑΟΚ παρά την απώλεια του League Cup, πήρε τη νίκη γοήτρου απέναντι στον Παναθηναϊκό, κερδίζοντας στο τελευταίο σετ (11-15), για το τελικό 2-3.

Τα σετ: (29-27, 25-23, 24-26, 19-25, 11-15)