Serie A : Ισόπαλο το ντέρμπι του Τορίνο, νέα “γκέλα” η Μπολόνια (vids)

Με δύο ματς χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα του Σαββάτου, για την 32η αγωνιστική της Serie A.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι «ντέλα μόλε» στο «Στάντιο Ολύμπικο ντι Τορίνο» μεταξύ της Τορίνο και της Γιουβέντους.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τις πιο απειλητικές ευκαιρίες, κατά κύριο λόγο με τον Βλάχοβιτς, ενώ ο Λοκατέλι είχε τη σημαντικότερη στο 7′, με σουτ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Βλάσιτς λίγο έλειψε να βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, η κεφαλιά του όμως πέρασε λίγο έξω. Η Τορίνο σκόραρε με τον Ζαπάτα στο 47′, ο διαιτητής ωστόσο καταλόγισε φάουλ στη φάση και το γκολ ακυρώθηκε.

«Back to back» απώλεια βαθμών για την Μπολόνια. Μετά τη λευκή ισοπαλία (0-0) με τη Φροζινόνε η ομάδα του Τιάγκο Μότα έμεινε στο… μηδέν και κόντρα στη Μόντσα στο «Νταλ’ Άρα». Στον πάγκο τόσο ο Μπάμπης Λυκογιάννης των γηπεδούχων, όσο και ο Γιώργος Κυριακόπουλος των φιλοξενούμενων. Οι Ροσομπλού έχασαν ακόμα δυο πόντους στην προσπάθεια τους για την έξοδο στο Champions League, ενώ η Ρόμα με «διπλό» στην έδρα της Ουντινέζε (14/4, 19:00) θα μειώσει τη διαφορά από την 4η θέση στον ένα βαθμό.

Στο 24ο λεπτό ο Ντι Γκρεγκόριο είχε «απάντηση» σε σουτ του Ορσολίνι και στο 28’ ήταν ο Σκορούπσκι νίκησε τον Καρμπόνι. Στο 54ο λεπτό ο Ντι Γκρεγκόριο απέκρουσε το πλασέ του Φέργκιουσον, ενώ στο 69′ είπε για δεύτερη φορά «όχι» στον Ορσολίνι και κράτησε ανέπαφη την εστία του.