Σκόραρε δύο γρήγορα γκολ και…καθάρισε η ΑΕΚ! (vids)

Χάρη σε δύο γκολ του Εζέκιελ Πόνσε στα πρώτα 14 λεπτά, η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας των play off.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε του Άρη, στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική των Play Offs της Super League. Επικράτησε με σκορ 2-0 (14/04), χάρις τα δύο γκολ του Έκι Πόνσε, πριν καν συμπληρωθούν 15 λεπτά παιχνιδιού!

Μόνο-πρώτο το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα στους 69 βαθμούς, στο +1 από τον Παναθηναϊκό, και στο +2 από τον ΠΑΟΚ, που έχει παίξει ένα ματς λιγότερο.

Μαγικές εικόνες στην OPAP Arena, τόσο πριν, όσο και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, με υπέροχα κορεό να «κλέβουν» τις εντυπώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 100 ετών από την ίδρυση της «Ένωσης».

Ανησυχία στο φινάλε για τον Λάζαρο Ρότα, που αποχώρησε τραυματίας, περπατώντας με δυσκολία, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Οντουμπάτζο στο 86′.

Η ΑΕΚ «καθάρισε» από νωρίς το ματς αφού πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών είχε σκοράρει ήδη δύο φορές. Από σέντρα του Χατζισαφί στο 9’ ο Πόνσε έκανε την προβολή στην καρδιά της άμυνας του Άρη και έγραψε το 1-0. Πέντε λεπτά μετά και πάλι ο Αργεντινός με προβολή έκανε το 2-0, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον.

Πέρα από τα δύο γκολ ξεχώρισε η μεγάλη επέμβαση του Αθανασιάδη στο πλασέ του Σαβέριο στο 16’ ενώ για την ΑΕΚ δύο καλές στιγμές είχε ο Γκατσίνοβιτς. Γενικά η Ένωση επέβαλε τον ρυθμό της και έβγαλε εύκολα το πρώτο μέρος.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 60’ έφτασε σε πέντε τελικές με καλές προϋποθέσεις, εκ των οποίων μόνο εκείνη του Τσούμπερ στο 57’ ανησύχησε πραγματικά τον Κουέστα ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του.

Στη συνέχεια το ματς είχε πολλές διακοπές λόγω και των αλλαγών, με τον ρυθμό να πέφτει πολύ. Ένα σουτ του Άμραμπατ στο 81’ κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, με το 2-0 να μην αλλάζει μέχρι και το φινάλε.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (77′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (69′ Λιούμπισιτς), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (69′ Αραούχο), Πόνσε (84′ Φερνάντες).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (46′ Φατόρε), Ρόουζ, Μπράμπετς, Ζιλ, Βερστράτε, Παναγίδης, Σαβέριο (64′ Μορόν), Φετφατζίδης (64′ Γκαρθία), Ανσαριφάρντ (75′ Βέλεθ).