LaLiga : Η Μπέτις νίκησε στον “τελικό” τη Βαλένθια, σκόραρε στην “τεσσάρα” της Θέλτα ο Δουβίκας (vids)

Μεγάλο «διπλό» για την Μπέτις, με την ομάδα της Ανδαλουσίας να επικρατεί με 2-1 της Βαλένθια στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga.

Έτσι, η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (έμεινε εκτός αποστολής) ανέβηκε στην 7η θέση και βρίσκεται σε ευρωπαϊκή τροχιά, ενώ από την άλλη οι «νυχτερίδες» έπεσαν στην 8η θέση.

Εντυπωσιακός για ένα ακόμα ματς ο Τάσος Δουβίκας! Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε κι έβγαλε ασίστ στη νίκη της Θέλτα επί της Λας Πάλμας (4-1) για τη μάχη παραμονής στη La Liga.

Ο Έλληνας φορ αντικατέστησε τον Στραντ Λάρσεν στο 67‘ και τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, σφραγίζοντας τη σπουδαία νίκη. Ο αρχηγός της Θέλτα, Ιάγο Άσπας, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, έχοντας στο ενεργητικό του δύο γκολ και δίνοντας ασίστ στα άλλα δύο τέρματα!

Να σημειωθεί πως το σημερινό είναι το πέμπτο γκολ του Δουβίκα σε 26 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, ενώ έχει άλλα έξι τέρματα και δύο ασίστ σε πέντε ματς στο κύπελλο.

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ράγιο Βαγεκάνο ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και νίκησε 2-1 στο “Βαγέκας” την Οσασούνα σε αναμέτρηση της 32ης αγωνιστικής στη La Liga.