Μεγάλο “διπλό” με ανατροπή για την Κηφισιά

«Ζωντανή» στη μάχη της παραμονής έμεινε η Κηφισιά, η οποία πέρασε με ανατροπή από το Περιστέρι, επικρατώντας 2-1 του Ατρόμητου.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής στη Super League και παρότι είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, η μάχη φούντωσε για τα καλά!

Δίχως ρυθμό και με την Κηφισιά να προσπαθεί να αμυνθεί άρχισε το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου. Ο Ατρόμητος έψαχνε να βρει χώρους να απειλήσει, όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σωστά στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Αλλά, ένα λάθος του Τσάπαν στο 16’, άλλαξε τον ρου του 45λεπτου, καθώς ο Αγκιμπού Καμαρά το εκμεταλλεύτηκε και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Αντί το τέρμα του Αφρικανού χαφ να αλλάξει την εικόνα του ματς, αυτή παρέμεινε ίδια, με τα… λάθη να κυριαρχούν εντός των τεσσάρων γραμμών. Μοναδική αξιόλογη στιγμή που έλαβε χώρα πριν την ανάπαυλα ήταν του Αντζιέλσκι στο 43′. Ο Πολωνός άσος του Ίλιτς επέλεξε να σουτάρει από πλάγια θέσηκαι δεν έδωσε την μπάλα παράλληλα, εκεί που τον περίμεναν δύο συμπαίκτες του.

Έτσι το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου, με την Κηφισιά να μην βρίσκει δίχτυα στο πρώτο μέρος για 22ο παιχνίδι, από τα 31 της την εφετινή σεζόν…

Με καλύτερο ρυθμό βγήκαν οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια, χωρίς βέβαια να ελαχιστοποιούν τα λάθη τους! Από ένα εξ αυτών στο 51’, λίγο έλειψε να σκοράρει πίσω από το κέντρο ο Κουντέ. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έκλεψε την μπάλα και πήγε να νικήσει τον Νικοπολίδη από το μισό της ομάδας του, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Σιγά-σιγά η Κηφισιά έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο και η υπεροχή της δικαιώθηκε στο 64’, όταν από εκτέλεση φάουλ του Πρίτσα ο Σναϊντερλέν πήρε την κεφαλιά για το 1-1!

Αυτό το τέρμα έδωσε νέο… αέρα στους φιλοξενούμενους, που δεν σταμάτησαν εκεί και τέσσερα λεπτά μετά έφεραν… τούμπα το ματς! Ο Κλωναρίδης έκανε τη σέντρα και ο Μπαρμπόσα πήρε την κεφαλιά για το 2-1.

Το παιχνίδι πήρε…. φωτιά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Στο 74’ οι Περιστεριώτες ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νικοπολίδη στον Βέργο, με τη φάση όμως να θεωρείται ως μη γενόμενη για οφσάιντ. Παρά τις προσπάθειές τους οι γηπεδούχοι, δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία, με την επόμενη φάση να δημιουργείται από τα πόδια του Ρομπάιγ στο 88′, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 90+2′ ο Μπιφουμά είχε την ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση νίκη, αλλά σε πρώτο χρόνο ο Μαρκετζάνι απέκρουσε το σουτ του και εν συνεχεία ο ίδιος αστόχησε! Εν τέλει το 2-1 για την Κηφισιά παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, ένα αποτέλεσμα… ανάσα για εκείνη.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Τριμμάτης (67’ Τσακμάκης), Ασεβέδο (73’ Κιβρακίδης), Τζαβέλλας, Αθανασίου, Έντερ, Κούντε – Βαλένσια, Καμαρά, Βρακάς (62’ Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι (62’ Βέργος).

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Τσανάτζια (58’ Μπιφουμά), Τσάπαν, Βαφέας, Μιλίτσεβιτς – Σολόα, Σναϊντερλάν, Μενέντες (46’ Κλωναρίδης), Πρίτσας (82’ Τεττέη), Μπαρμπόσα (75’ Γκόμπελιτς), Οζέγκοβιτς (82’ Γιόβαντσιτς).