“Περίπατος” του Παναθηναϊκού με “πενταρέ” στη Φθιώτιδα (vids)

Χωρίς να ιδρώσει και έχοντας όλους τους μεσοεπιθετικούς του σε μεγάλη μέρα, ο Παναθηναϊκός πέρασε εμφατικά από τη Λαμία και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ έδειξε από την αρχή πως είχε διάθεση να «σκοτώσει» τη Λαμία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Αθ. Διάκος» ο Παναθηναϊκός.

Οι “πράσινοι” είχαν την πρώτη τους μεγάλη στιγμή, μόλις στο 4ο λεπτό, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Τσέριν σταμάτησε πάνω στον Κοσέλεφ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπερνάρ δεν κατάφερε να πάρει το ριμπάουντ και να γίνει απειλητικός.

Στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού «ξάπλωσε» στον αγωνιστικό χώρο, μην μπορώντας να συνεχίσει και γινόμενος αναγκαστική αλλαγή, μία εξέλιξη που ανησύχησε άπαντες στον Παναθηναϊκό, ενόψει του μεγάλου αγώνα με την ΑΕΚ (24/4). Ο Βέρμπιτς κατέλαβε τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο και σκόραρε… στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σε μία φάση που ξεκίνησε από τον Ιωαννίδη, αναπτύχθηκε από τον Λημνιό, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και κατέληξε στα πόδια του Σλοβένου, ο οποίος πλάσαρε ανενόχλητος για το 1-0.

Το δεύτερο γκολ του «τριφυλλιού» στο 45’ ήρθε έπειτα από όμορφη συνεργασία του Ιωαννίδη με τον Μπακασέτα με τον Έλληνα επιθετικό να κερδίζει όλη την άμυνα της Λαμίας και να ετοιμάζει το γκολ για τον συμπαίκτη του. Το 2-0 του ημιχρόνου, είχε απλοποιήσει τα πράγματα για την ομάδα του Φατίχ Τερίμ.

Η εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου έφερε στην κυριολεξία «καταιγίδα» γκολ από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μέσα σε περίπου 7 λεπτά, έβαλε τρία ακόμη γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-0 για τους «πράσινους».

Στο 54’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Μπακασέτας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ιωαννίδης με κεφαλιά – δυναμίτη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Τρία λεπτά αργότερα (57’), ο Βέρμπιτς «ζήλεψε» τη δόξα του Ιωαννίδη, έκανε τρομερό σλάλομ στη μεγάλη περιοχή της Λαμίας και έδωσε έτοιμο γκολ στους συμπαίκτες του. Σε πρώτο χρόνο, ο Λημνιός δεν κατάφερε να εκτελέσει τον Κοσέλεφ, το έκανε όμως ο Τάσος Μπακασέτας για να διαμορφώσει το 4-0 (σημειώνοντας το 2ο προσωπικό του τέρμα).

Στο 61’ ο Μπακασέτας, διάβασε την κίνηση του Φώτη, του έδωσε την μπάλα και ο Ιωαννίδης από πλάγια θέση νίκησε για ακόμη μία φορά τον Κοσέλεφ για το 5-0!

Σε εκείνο το σημείο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον Φατίχ Τερίμ να αποφασίζει να κάνει άμεσα αλλαγές συντήρησης ενόψει του αθηναϊκού ντέρμπι την Τετάρτη (24/04) στην OPAP Arena. Η Λαμία είχε και τις δικές της καλές στιγμές, όμως ο Λοντίγκιν ήταν σε ετοιμότητα και «έσβησε» οποιαδήποτε υποψία απειλής. Το 5-0 διατηρήθηκε άκοπα έως το τέλος με τον Παναθηναϊκό να «σκαρφαλώνει» στους 71 βαθμούς και προσωρινά να κατέχει την πρώτη θέση.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντονώπουλος, Κορνέζος (62’ Στάνκο), Τζανετόπουλος, Αμαράλ (46’ Σίντκλεϊ), Τζανδάρης (62’ Κοντονίκος), Νούνιες, Λέικ (46’ Μαρτίνεζ), Τσιλούλης, Σλίβκα, Μάλτσι (77’ Τσούκαλος).

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Ακαϊντίν (63’ Βιλένα), Γέντβαϊ, Χουάνκαρ (63’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας (63’ Μαντσίνι), Λημνιός, Μπερνάρ (22’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (71’ Σπόραρ).