Serie A : Ισόπαλο το ντέρμπι, “τρελό” φινάλε στο Via del Mare (vids)

Γιουβέντους και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο Τορίνο για την 34η αγωνιστική της Serie A, σε ένα παιχνίδι όπου οι «μπιανκονέρι» πλησίασαν περισσότερες φορές κοντά στο γκολ, αλλά τελικά οι «ροσονέρι» άντεξαν και παρέμειναν αφεντικό για τη δεύτερη θέση.

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς καμία ομάδα να καταφέρει να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Οι Μιλανέζοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, όμως οι λύσεις ανάγκης στην ενδεκάδα λόγω των πολλών απουσιών στην άμυνα δυσκόλεψαν και τη δημιουργία

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες καλές τελικές, αλλά ούτε ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ούτε ο Κενάν Γιλντίζ που προτιμήθηκαν για την επίθεση κατάφεραν να απειλήσουν τον Σπορτιέλο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με διαφορετικό τρόπο. Η Γιουβέντους είχε μια πολύ καλή διπλή ευκαιρία, αλλά ο Σπορτιέλο είπε και πάλι «όχι», ενώ η Μίλαν απάντησε με δική της μεγάλη στιγμή, αλλά ο Μανουέλ Λοκατέλι κατάφερε να διώξει.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, η Γιουβέντους γινόταν ολοένα και πιο επικίνδυνη, με τελικές που δοκίμαζαν τα αντανακλαστικά του Σπορτιέλο. Ο Ιταλός δεν νικήθηκε παρά τις σημαντικές στιγμές της «γηραιάς κυρίας», κι η Μίλαν την κράτησε πέντε βαθμούς πίσω στη μάχη της 2ης θέσης.

Σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία πήρε η Λέτσε κόντρα στη Μόντσα (1-1), με τις δύο ομάδες να σκοράρουν στις καθυστερήσεις.

O Νίκολα Κριστόβιτς σκόραρε στο 92ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Πιερότι και πήγε να χαρίσει στην ομάδα του ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για την παραμονή και ουσιαστικά να τη… σώσει από σήμερα. Ωστόσο, η Μόντσα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Πεσίνα να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 96′ για το τελικό 1-1.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό, με τη Λέτσε να πηγαίνει στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος, ενώ η Μόντσα παρέμεινε στην 11η θέση και αδιάφορη βαθμολογικά