LaLiga : “Μοιρασιά” στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, “τριάρες” για Βιγιαρεάλ και Γρανάδα (vids)

Δεν είχε νικητή τον μεγάλο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, με τις Μπέτις και Σεβίλλη να έρχονται ισόπαλες με 1-1 στο κατάμεστο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Oι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ του Οκάμπος στο 24ο λεπτό ακυρώθηκε για οφσάιντ. Και αφού δεν έκαναν τη ζημιά τελικά την έπαθαν στο 36′, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι για χέρι του Λουκεμπάκιο και τον Ίσκο να νικά τον Νάιλαντ από την άσπρη βούλα για το 1-0. Στο 56ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακούνια ο Σάλας πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-1.

Ρεαλιστικός στόχος παραμένει η 6η θέση για τη Βιγιαρεάλ και θα το παλέψει μέχρι τέλος. Άνετη νίκη απέναντι στους Μαδριλένους με σούπερ Άλεξ Μπαένα που μοίρασε και τα τρία γκολ για να φτάσει τις12 ασίστ! Δύο γκολ ο Σέρλοθ που έφτασε τα 17 πρώτος σκόρερ για τους νικητές.

Η Γρανάδα επικράτησε της Οσασούνα με 3-0 και συνεχίζει να είναι εντός του κόλπου της παραμονής παρά τη μεγάλη διαφορά που υπάρχει από τη Θέλτα.