LaLiga : Μεγάλη ανατροπή της τρομερής Χιρόνα, έστειλε την κούπα στο Μπερναμπέου και την ίδια στο Champions League! (vid)

Μεγάλη νίκη, τεράστια επιτυχία για τη Χιρόνα!

Η εκπληκτική ομάδα του Μίτσελ έριξε τέσσερα γκολ στην Μπαρτσελόνα και όχι μόνο την προσπέρασε στη δεύτερη θέση αλλά εξασφάλισε μαθηματικά την έξοδο της στο Champions League.

Την ίδια ώρα, έστεψε από τώρα πρωταθλήτρια τη Ρεάλ, η οποία νωρίτερα έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο 3-0 επί της Κάντιθ.

Η Χιρόνα δεν πτοήθηκε από το 2-1 της Μπαρτσελόνα στο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πόρτου που σκόραρε δις (65′-74′) πήρε τη νίκη στο καταλανικό ντέρμπι με 4-2.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Κρίστενσεν κοντρόλαρε με το στήθος, γύρισε όμορφα και με σουτ στην κίνηση από δεξιά έκανε το 0-1 αλλά σχεδόν με τη σέντρα ο Ντόβμπικ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.Στο 44’ η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι και ο Λεβαντόφσκι εκτέλεσε εύστοχα για το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 65’ o Σέρτζι Ρομπέρτο έκανε τραγικό λάθος, ο Ντόβμπικ από αριστερά έστρωσε στον Πόρτου που από κοντά πλάσαρε για το 2-2. Πριν προλάβει καλά-καλά να συνέλθει η Μπαρτσελόνα, στο 67’ ο Πόρτου έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκουτιέρεθ πλάσαρε για το 3-2.

Σαν να μην έφτανε μία απλή ανατροπή, στο 74ο λεπτό ο Πόρτου έδωσε διαστάσεις θριάμβου με απίθανο σουτ στην κίνηση από πλάγια δεξιά έκανε το 4-2.