Premier League : “Πεντάρα” της Σίτι και ξανά στο -1 (vid)

Έμεινε εκτός από τη συνέχεια του Champions League και πατάει…γκάζι στην Αγγλία η Σίτι!

Στο mode για το… γνωστό φινάλε στη σεζόν έχει μπει η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που ξεπέρασε πολύ άνετα το εμπόδιο της Γουλβς στο Etihad και επέστρεψε σε απόσταση ενός βαθμού από την Άρσεναλ με έναν αγώνα λιγότερο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής με καρέ των γκολ ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ για τη Σίτι, η οποία έφτασε τις 25 νίκες στο πρωτάθλημα, τις 6 σερί και κατέβασε τη διαφορά τερμάτων από τους Gunners στο -6.

Το… πάρτι του Χάαλαντ ξεκίνησε από το πρώτο ημίχρονο όπου ολοκλήρωσε το χατ-τρικ. Συγκεκριμένα, ο νεαρός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 12′, για να διπλασιάσει τα τέρματα της Σίτι, αλλά και τα δικά του στο 35′ και να κλείσει το ημίχρονο με 3-0 χάρη στο γκολ του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο μέρος η Γουλβς κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με τον Χι-Τσαν Χουάνγκ στο 53′, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Νορβηγός… κίλερ έκανε «καρέ» για το 4-1. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα είχαν ακόμα ένα γκολ στο ματς, με τον Χούλιαν Άλβαρεζ να παίρνει τη σκυτάλη από τον Χάαλαντ (τον οποίο αντικατέστησε) και να κάνει το τελικό 5-1 στο 85′.