Συγκλονιστικός τελικός στο Κύπελλο Χανίων, έγραψε ιστορία η ΑΕ Κυδωνίας (photos)

Τρομερό ματς στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Χανίων!

Η ΑΕ Κυδωνίας επικράτησε μετά από συγκλονιστική εξέλιξη με 7-6 στα πέναλτι του Νέου Κισσαμικού και κατέκτησε το τρόπαιο, αποκτώντας ταυτόχρονα το δικαίωμα να αγωνιστεί στο Κύπελλο Ελλάδας της νέας περιόδου.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ στην παράταση και στα πέναλτι ο Μαρινάκης πέτυχε το νικητήριο με το οποίο η ΑΕ Κυδωνίας έγραψε ιστορία για πρώτη φορά.

Ο Νέος Κισσαμικός προηγούνταν 2-0 μέχρι το 73′, όταν η ΑΕ Κυδωνίας αντέδρασε και αφού μείωσε με τον Κουρομιχελάκη, βρήκε και την ισοφάριση στο 90+1′ με τον Μαθιουδάκη.

Στην παράταση ο Μάστορας πέτυχε με φάουλ το 3-2 αλλά ο Βαρουξάκης στο 113′ ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Ντόντα και οδήγησε το ματς στα πέναλτι.

Εκεί, ο Μαρινάκης ευστόχησε στο νικητήριο και έδωσε το τρόπαιο στην ΑΕ Κυδωνίας.

δείτε φωτογραφίες στο athlitiko.gr

Η σύνθεση της AE Kυδωνίας (Γιώργος Ριτζάκης): Βροντάκης, Λεφάκης (63′ Μαρινάκης), Τρικουνάκης, Σοφούλης, Μάστορας, Κοντορινάκης (86′ Καλογεράκης), Μαθιουδάκης, Μπούκης, Κουρομιχελάκης, Πλατινάκης (91 λ.τ. Κοπάτσι),  Κοκάκης (76′ Φέζγκα)