Basket League : Επιστροφή με δύσκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό (vid)

Μετά την πρόκριση στο Final Four της ΕuroLeague, ο Παναθηναϊκός νίκησε 90-82 τον Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για το Τοp-6 της Basket League.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Γκραντ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ ενώ στους 15 σταμάτησε και ο Λεσόρ. Από την πατρινή ομάδα ο Ετσενίκε σημείωσε 19 πόντους.

Mε τον Μάριους Γκριγκόνις σε εξαιρετική μέρα ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον ρυθμό του από νωρίς καθώς μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου δημιούργησε διψήφια διαφορά (17-7). Μπορεί να μην είχε πολλές λύσεις από τα 6.75 αλλά έφτασε να προηγείται με 24-8. Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας έκανε πολλά λάθη κι έχανε τις μάχες των ριμπάουντ με συνέπεια η διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν συνέχισαν με την ίδια ένταση στις δύο πλευρές του παρκέ, κάτι το οποίο είχε αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός να μπει μπροστά με 44-24 στο 16’, έπειτα από καλάθι του Καλαϊτζάκη.

Στην επανάληψη, η πατρινή ομάδα ανέβασε την απόδοση της με επιθετικές αιχμές τους Ετσενίκε και Ρέινολντς. Ήταν σαφώς καλύτερη στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 24-18, μείωσε στους οκτώ (68-60). Με τον Χέιλ να εκτελεί από τα 6.75 ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 8-2 σε δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο μειώνοντας σε 70-68. Η αναμέτρηση απέκτησε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις που τους έδωσαν το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 50-36, 68-60, 90-82