Η ΑΕΛ υποχρέωσε τον Λεβαδειακό στην πρώτη του ήττα στα play off

Μπορεί το ματς να μην είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς ο Λεβαδειακός έχει ήδη εξασφαλίσει τον τίτλο αλλά και την άνοδο στη Super League 2, η ΑΕΛ όμως πήρε μια νίκη γοήτρου.

Οι “βυσσινί” μάλιστα υποχρέωσαν τους Βοιωτούς στην πρώτη τους ήττα στα Play Off, στο ματς που έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής.

Η ΑΕΛ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 0-2, χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Φατάι και Μαυριάς, στο 13′ και 21′ αντίστοιχα, σκορ το οποίο ήταν του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Λεβαδειακός αντέδρασε και μείωσε το σκορ σε 1-2, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρομό στο 64′, ωστόσο στη συνέχεια οι προσπάθειες του έπεσαν στο κενό, με το τελικό σκορ να μην αλλάζει.

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος) : Γκροφ, Τσελεπίδης (35′ Κωστή), Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Μπελμόντ (46′ Γκεζαλί), Μεχία (77′ Χάμοντ), Νταγκό (77′ Κουϊρουκίδης), Πίρινεν, Συμελίδης (71′ Νικολιάς), Ρομό

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης) : Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (77′ Μιλτιάδης), Στάμου, Παπαγεωργίου Θ., Πλέγας, Θωμαΐδης, Στίνα (77′ Παπαδόπουλος), Φατάι (65′ Νίνο), Μαυριάς (88′ Τσουμάνης), Πεντρόσο (88′ Γιανναράκης)