Στην 8η θέση της Super League ο Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και τερμάτισε στην 8η θέση στην ισοβαθμία με τον Πανσερραϊκό.

Την ίδια ώρα, οι “κυανόλευκοι” (με τον Γιώργο Κορακάκη στον πάγκο μετά την αποχώρηση του Σάσα Ίλιτς) ολοκλήρωσαν τη σεζόν στην 11η θέση με 34 βαθμούς.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις με τον Αστέρα όμως να μπαίνει καλύτερα στο ματς. Στο 4′ το σουτ του Ζουγλή ηταν άστοχο όπως και η δεύτερη προσπάθεια του Μάντζη στο επόμενο λεπτό. Στο 27′ η ατομική προσπάθεια του Μπαρτόλο δεν είχε αποτέλεσμα και στο 43′ ο Τσιφτσής μπλόκαρε το σουτ του Τζοβάρα με την μπάλα πρώτα να κοντράρει.

Το ημίχρονο έκλεισε με το γύρισμα του Ζουγλή να το κόβει σε κόρνερ ο Έντερ πριν εκτελέσει ο Μάντζης.

Το γκολ για τους Αρκάδες ήρθε στο 70ό λεπτό. Ο Παλάσιος με σέντρα – σουτ σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Μουνάφο με σουτ άνοιξε το σκορ (0-1). Τέσσερα λεπτά αργότερα μπορούσε να είχε γίνει και το 0-2. Ο Ζουγλής πάτησε περιοχή, έκανε τρομερή ντρίμπλα, πλάσαρε αλλά τον νίκησε ο Τσιντώτας.

Μέχρι τέλους οι Αρκάδες έλεγξαν το ματς και έκλεισαν τη σεζόν με το τρίποντο. Αξιοσημείωτο πως το ντεμπούτο του έκανε ο νεαρός τερματοφύλακας Θεόφιλος Κακαδιάρης, ο οποίος αντικατέστησε τον Τσιφτσή στο 90′.

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης) : Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Έντερ, Κούεν (72′ Καμαρά), Καραμάνης (66′ Καραμάνης), Βαλένσια (72′ Αντζιέλσκι), Βέργος, Τζοβάρας (66′ Γιουμπιτάνα)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Τσιφτσής (90′ Κακαδιάρης), Λύρατζης, Ατιένθα, Γκρόζντανιτς, Άλβαρες, Αλάγκμπε (61′ Μουνάφο), Γιαμπλόνσκι (72′ Βαλιέντε), Μπαρτόλο, Παλάσιος (72′ Καλτσάς), Ζουγλής, Μάντζης (61′ Αγγελάκης)

1 Πανσερραϊκός 33 9 11 13 37 53 -16 38
2 Αστέρας Τρίπολης 33 11 5 17 40 55 -15 38
3 Παναιτωλικός 33 9 9 15 36 49 -13 36
4 ΟΦΗ 33 7 14 12 36 50 -14 35
5 Ατρόμητος 33 7 13 13 36 53 -17 34
6 ΝΠΣ Βόλος 33 8 9 16 36 58 -22 33