Ανοιχτό παιχνίδι στη Νέα Ευκαρπία και 2-2

Χωρίς σκοπιμότητες και έχοντας πετύχει τον στόχο τους, ΠΑΟΚ Β και Ηρακλής έπαιξαν ελεύθερα και πρόσφεραν θέαμα στους λιγοστούς φίλους που βρέθηκαν στη Νέα Ευκαρπία.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής των play out στη Super League 2, οι ομάδες της Θεσσαλονίκης αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2, με τα δύο τελευταία τέρματα μάλιστα να επιτυγχάνονται στις καθυστερήσεις.

Κορυφαίος για τον “δικέφαλος” ο γκολκίπερ Μοναστηρλής, που κράτησε την ομάδα του μέσα στον παιχνίδι, με τον Ηρακλή να είναι πιο δραστήριος επιθετικά.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στον Ηρακλή και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό, όταν ο Ισνάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Μοναστηρλή αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 31′ ξανά οι φιλοξενούμενοι στο προσκήνιο, ο Σπυρίδης βρέθηκε απέναντι από τον Μοναστηρλή, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, μεγάλη ευκαιρία για τον δραστήριο Ηρακλή, το μακρινό σουτ του Ισνάλδο σταμάτησε στο δοκάρι.

Με την ίδια…ορμή βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Γηραιός, που στο 54′ είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, σε κεφαλιά του Κούστα που πέρασε εκτός εστίας.

Στο 62′ ο Μοναστηρλής πραγματοποίησε μια ακόμη σπουδαία απόκρουση, σε τετ-α-τετ του Κούστα.

Η πίεση του Ηρακλή καρποφόρησε στο 66′. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ισνάλντο, ο Γκμπενιόν έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, για το 0-1.

Στο 70′ ο Ισνάλδο απείλησε ξανά με μακρινό σουτ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μοναστηρλής,

Στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς, ο ΠΑΟΚ Β σκόραρε. Στο 73′ ο Γρόσδης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία του Βελλίδη (1-1).

Στο 89′ ο Ηρακλής έπεσε ξανά πάνω στον εξαιρετικό Μοναστηρλή, ο οποίος απέκρουσε το τετ-α-τετ του νεοεισελθόντα Γκερμούς.

Στο 90+2′ όμως ο νεαρός πορτιέρο του ΠΑΟΚ νικήθηκε για δεύτερη φορά, με τον Κούστα να σκοράρει από κοντά για το 1-2.

Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανίδης, με κοντινό πλασέ.

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Μοναστηρλής, Δεληγιάννης, Τασιούρας, Παναγιώτου, Γιαξής, Τσοπούρογλου, Γκούμας (78′ Τσίκος), Ρουμιαντσέβ (58′ Σπυράκος), Γρόσδης, Σμυρλής (58′ Δαρέλας), Κανίς (58′ Πανίδης)

Ηρακλής (Παπαδόπουλος) : Βελλίδης, Κωστόπουλος, Βιτλής, Γκεμπνιόν, Σιούτας, Εμπό, Δοϊρναλής, Αρόγιο, Ισνάλντο (80′ Πατράλης), Σπυρίδης (80′ Γκερμούς), Κούστα