Premier League : Βαθμός στο 88′ για τ’ “αστέρια” η Άστον Βίλα! (vid)

Λίγα 24ωρα πριν το σοκ του αποκλεισμού από τον Ολυμπιακό, η Άστον Βίλα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε έναν σημαντικό βαθμό κόντρα στη Λίβερπουλ.

Οι “χωριάτες” έδειξαν σθένος και παρότι βρέθηκαν να χάνει με 1-3, πήρε στο φινάλε έναν πολύτιμο βαθμό (3-3) που τους φέρνει μια ανάσα από τους ομίλους του Champions League.

Ο Μαρτίνες έκανε απίθανη γκάφα έχοντας αιφνιδιαστεί από την κόντρα που έγινε στην μπάλα στο γύρισμα από δεξιά κι έτσι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του για το αυτογκόλ και το 1-0. Μάλιστα, έγινε ο τερματοφύλακας με τα περισσότερα αυτογκόλ στα χρονικά της σύγχρονης μορφής της Λίγκας με τρία αυτογκόλ!

Οι «κόκκινοι» είχαν προηγηθεί πολύ εύκολα, αλλά ισοφαρίστηκαν και πολύ γρήγορα. Στο 12ο λεπτό, λοιπόν, ο Γουότκινς έκανε το γύρισμα για το ωραίο τελείωμα του Τίλεμανς και το 1-1, όμως, η Λίβερπουλ θα εκμεταλλευόταν άμεσα τα κενά στα μετόπισθεν της Βίλα. Στο 23′ ο Γκόμες στο overlap έγινε την κατάλληλη στιγμή αποδέκτης της μπάλας για να κάνει το γύρισμα προς τον Χάκπο κι εκείνος να γράψει το 2-1, αν και ο VAR χρειάστηκε περισσότερα από δύο λεπτά για να πάρει την απόφαση.

Τα τρεξίματα του Έλιοτ και του Ντίας μπορούσαν να προκαλέσουν ζημιές στη Βίλα, η οποία όμως το βρήκε το κακό από το κεφάλι του Κουάνσα στο 48ο λεπτό, για το 3-1 των «κόκκινων».

Ο Κλοπ έριξε στο ματς και τους Σόμποσλαϊ, Νούνιες, Τζόουνς και Χράφενμπεργκ, ο Ούγγρος απώλεσε καλή ευκαιρία στο 78′ από πλάγια θέση, με τους φιλοξενούμενους να επιχειρούν να μεταφέρουν στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι κοντά στα καρέ του Μαρτίνες. Ακόμα κι έτσι, όμως, ένα λάθος του Μακ Άλιστερ και ένα πολύ δυνατό σουτ του Ντουράν στο 85ο λεπτό, η Βίλα μείωσε σε 3-2, ξεσήκωσε τον Έμερι και τον κόσμο στο «Βίλα Παρκ» και δεν μπορούσες με τίποτα να πεις ότι αυτό το ματς δεν θα είχε κάτι ακόμα…

Κι αφού ο Νούνιες σκόραρε, αλλά δεν μέτρησε αφού ήταν εκτεθειμένος όταν έφυγε τετ-α-τετ με τον Μαρτίνες, ο Ντουράν ξανά στάθηκε απίστευτα τυχερός για το 3-3 στο 88′! Ο Ντιαμπί προσπάθησε να του κάνει την μπαλιά ανάμεσα στους Φαν Ντάικ και Κουάνσα, ο Κολοβιανός έκανε επαφή με το γόνατο, άλλαξε την πορεία της μπάλας και ισοφάρισε εν μέσω τρέλας στο Μπέρμιγχαμ!