Basket League : Πρώτη φετινή νίκη για το Μαρούσι (vid)

Την πρώτη του φετινή νίκη κατέκτησε το Μαρούσι που κάνοντας την ανατροπή, επιβλήθηκε με 70-67 του Κολοσσού στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζόναθαν Στόουβ με 21 πόντους και Κάμερον Ρεϊνολντς με 20.

Η ομάδα της Ρόδου κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κατάφερε να χτίσει διαφορά υπέρ του που έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους (27-37) λίγο πριν από την ανάπαυλα. Διατήρησε, δε, αυτό το προβάδισμα ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου (36-44). Το Μαρούσι ωστόσο βελτιώθηκε στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με ένα επιμέρους 12-3 προσπέρασε με 48-47.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 68-67 στα 8” για το τέλος με 4/4 βολές του Γκάουντλοκ. Ο Στόουβ με 2/2 βολές έκανε το 70-67 στα 4’΄ που ήταν και το τελικό σκορ καθώς στο φινάλε ο Γκάουντλοκ αστόχησε στο τρίποντο για την ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67.