Serie A : Ισοπεδωτική η Αταλάντα, 6-1 τη Βερόνα! (vid)

Ούτε μισή ώρα δεν χρειάστηκε η Αταλάντα για να «ισοπεδώσει» τη Βερόνα. Από το 6ο λεπτό μέχρι το 34ο οι «μπεργκαμάσκι» βρήκαν πέντε φορές το δρόμο προς τα δίχτυα και με το εμφατικό 6-1 πέρασαν ένα από τα πιο ήσυχα βράδια της σύγχρονης ιστορίας τους.

Δύο γκολ σημείωσε ο Λούκμαν, ο οποίος είχε και δύο ασίστ (στο πρώτο και στο τρίτο γκολ), όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που στο ίδιο γήπεδο, στα μέσα της εβδομάδας «κόλλησε» στο 0-0 απέναντι στη Σέλτικ για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Από νωρίς η ομάδα του Γκασπερίνι δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της. Άλλωστε, μόλις στο 14′ βρέθηκε να προηγείται με τρία τέρματα, χάρη στους Ντε Ρουν (6′), Ρετέγκι (9′) και Ντε Κέτελαρ, ενώ ο Λούκμαν στο 28′ και το 34′ έβαλε τα… λιθαράκια του για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ 5-0! Η Βερόνα βρήκε το γκολ της τιμής με τον Σαρ επτά λεπτά μετά, αλλά και πάλι ήταν η Αταλάντα αυτή που είχε τον τελευταίο λόγο, αφού στο 58′ ο Ρετέγκι διαμόρφωσε το τελικό 6-1.