ΠΑΣ Γιάννινα – Νίκη Βόλου (4-0) Στο 80′ ο Ηλιάδης

9f3960b4667b5d61dcd34f858df7b941_LΚαταιγιστικός ο «Άγιαξ της Ηπείρου» δεν συνάντηση αντίσταση από τους «νεοφώτιστους» και πήρε άνετα τη νίκη με 4-0

Σε… παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη την αναμέτρηση με τη Νίκη Βόλου στους «Ζωσιμάδες». Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του 90λεπτου κατάφεραν να πετύχουν 4 γκολ χωρίς ουσιαστικά να απειληθούν σε κανένα σημείο από τους Θεσσαλούς.

Στο… ρελαντί ο ΠΑΣ

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους καθώς μόλις στο 7’ ο Μιχαήλ επιχείρησε το σουτ και η μπάλα αφού κόντραρε κατέληξε στα δίχτυα του Ταΐρη. Στη συνέχεια οι Ηπειρώτες διατηρούσαν τον έλεγχο του ματς με τη Νίκη να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Βελλίδη. Βέβαια, όσο κυλούσαν τα λεπτά οι παίκτες του Τζαναβάρα κέρδιζαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά ουσιαστικά δεν απειλούσαν την εστία των γηπεδούχων. Μάλιστα, εκείνοι που βρέθηκαν κοντά στο γκολ ήταν και πάλι οι παίκτες του «Άγιαξ της Ηπείρου όταν στο 34΄ο Ίλιτς δεν έκανε καλό κοντρόλ και το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Ταΐρη. Έτσι, το 1-0 έμεινε ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο όπου ο ΠΑΣ διατηρούσε χωρίς δυσκολία το προβάδισμα αλλά και τον έλεγχο του ρυθμού. Έτσι, στο 49’ σε μια από τις πρώτες «επισκέψεις» στα καρέ της Νίκης ο Μιχαήλ έκανε τη σέντρα και ο Μανιάς με κεφαλιά «έγραψε» το 2-0. Όπως και στο πρώτο μέρος οι «νεοφώτιστοι» ανέβηκαν αλλά δεν έδειχναν ικανοί να απειλήσουν την εστία του Βελλίδη.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρούν εύκολα την εστία τους ανέπαφη αλλά παράλληλα να ψάχνουν κι άλλο γκολ. Οι προσπάθειές τους λοιπόν ευοδώθηκαν στο 75’ όταν ο Μανιάς έκανε την παράλληλη μπαλιά από δεξιά στον Ίλιτς που δεν δυσκολεύτηκε απέναντι από τον Ταΐρη να πλασάρει εύστοχα πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ του ΠΑΣ. Η καθολική κυριαρχία των Ηπειρωτών λοιπόν επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια φορά στο 82’ με τον Τσάβες να βρίσκει τον Τσουκαλά που επιχείρησε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπέριος (46′ Σκόνδρας), Ακόστα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μανιάς, Τσουκαλάς, Ίλιτς (80′ Ηλιάδης), Στρούνα (46′ Χαρίσης), Τσάβες, Λίλα

Νίκη Βόλου (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Ταΐρης, Καρασαλίδης, Μαχλελής, Ίβενς, Κυζιρίδης (61′ Γιαννιτσάνης), Κοτσαρίδης, Μαρινάκης, Τσουκάνης (54′ Σταμπολζίεφ), Λάουκς, Νικλητσιώτης (77΄Σκούρτης), Τζιώρας