Euroleague – Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός, εύκολα τους Τούρκους

jamesgistΟ Παναθηναϊκός δημιουργούσε με πολλούς τρόπους (27ασ.), ο Γκιστ ήταν… διαστημικός (27π., 5ρ.) και οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν της Καρσίγιακα (85-73). Προσωπικό ρεκόρ στις ασίστ από τον Καλάθη (11) και στους πόντους από τον Γκιστ (27).

Μετά τα πρώτα… νωθρά «πράσινα» λεπτά, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Νικ Καλάθη να δημιουργεί και τους Μίροσλαβ Ραντούλιτσα – Τζέιμς Γκιστ να εκτελούν και «ξέφυγαν» στο +9 (18-9 στο 6′). Ένα λεπτό αργότερα το τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη «έγραψε» την πρώτη διψήφια διαφορά του ματς (21-10 στο 7′), ενώ το ΟΑΚΑ σηκώθηκε στο πόδι στο 8′ για να χειροκροτήσει τον Γιώργο Παπαγιάννη, που πέρασε στο παρκέ για πρώτη φορά σε ματς της Euroleague. Το δεκάλεπτο έκλεισε με double score (30-15) και τον Καλάθη να έχει 6π., 4ασ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε «ζεστός» στο δεύτερο δεκάλεπτο, έδωσε μερικά ευρωπαϊκά λεπτά στον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και βρήκε σκορ μέσα και έξω από τα 6,75μ. (38-20 στο 14′ και 45-30 στο 18′). Στο… πάρτι της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς πρωταγωνιστής ήταν ο Γκιστ με 15 πόντους στο 18′ (3/4 2π., 3/3) πριν από το 47-34 του ημιχρόνου. Με 7 ασίστ ολοκλήρωσε το ημίχρονο ο Καλάθης.