Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 Ερασιτεχνική – Μείωσε τη διαφορά η Ειρηνούπολη, μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι η Ποντιακή Νεολαία (stats, 9η αγωνιστική)

_DSC2628

Με κερδισμένο τον ΑΣ Ειρηνούπολης και μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Δήμου Αλεξάνδρειας την Ποντιακή Νεολαία Αράχου, ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική στην Α1 Ερασιτεχνική.

Οι περσινοί πρωταθλητές επικράτησαν με 3-0 του ΓΑΣ στο Ροδοχώρι και εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία του ΦΑΣ Νάουσα στο Διαβατό, μειώνοντας τη διαφορά (δύο αγωνιστικές πριν το μεταξύ τους ματς στο Αγγελοχώρι) στους δύο βαθμούς. Η ομάδα του Γιάννη Μαντζιαρίδη εκμεταλλεύτηκε της ευκαιρίες που δημιούργησε, σε αντίθεση με τους “κυανόλευκους” του Δημήτρη Χαλκιά που έπεσαν (εκτός της πολύ καλής άμυνας) πάνω στο…τοίχος που λέγεται Θοδωρής Νικολαΐδης, τον 15χρονο τερματοφύλακα που εκπλήσσει φέτος κάτω από τα δοκάρια του Ατρόμητου.

Σπουδαία νίκη για την Ποντιακή Νεολαία Αράχου, που επικράτησε με 1-0 της ΑΕ Αλεξάνδρειας, στο πρώτο παιχνίδι υπό τις οδηγίες του νέου τεχνικού Χρήστου Υφαντίδη. Η αναμέτρηση είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι από το 1ο λεπτό, σημαδεύτηκε από πολλές μονομαχίες αλλά και τον σοβαρό τραυματισμό του Αποστόλη Λίτσι στο 80ο λεπτό, ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι (δείτε το ρεπορτάζ εδώ) και περίμενε επί μισή ώρα το ασθενοφόρο από…Βέροια!

Νίκες που τις απομακρύνουν από τις τελευταίες θέσεις πέτυχαν Μακροχώρι και Αχιλλέας Νάουσας και με 10 βαθμούς αμφότεροι, βλέπουν πιο αισιόδοξα το μέλλον. Η ομάδα του Μάκη Γιαννόπουλου επικράτησε από το πρώτο ημίχρονο του Φίλιππου Μελίκης, με τους “ερυθρόλευκους” από την άλλη πλευρά να βλέπουν τη διαφορά από τη 12η θέση να αυξάνεται στο +5.

Σπουδαίο “τρίποντο” για τον Αχιλλέα Νάουσας, που επικράτησε με 2-0 του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων, με δύο τέρματα στο πρώτο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι, που εξέφρασαν πολλά παράπονα για την υπόδειξη του πέναλτι με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, ανέβασαν “στροφές” στο δεύτερο μέρος, ωστόσο έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Γιώργο Ηλιάδη.

Ισόπαλο τέλος έληξε το παιχνίδι στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του ΠΑΟΚ στην έδρα του αλλά και στο δεύτερο σερί που δεν καταφέρνει να πάρει το “ροζ φύλλο”. Καλή ανασταλτική λειτουργία αλλά και τύχη για τον Κεραυνό, που απέσπασε σημαντικό βαθμό και έφτασε τους 17 στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 9ης αγωνιστικής :

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – ΑΕ Αλεξάνδρειας  1-0 (38′ Κίτσας Λ.)

Μακροχώρι – Φίλιππος Μελίκης  2-0 (24′ Τσιφλίδης, 34′ Παπακωνσταντίνου)

Αχιλλέας Νάουσας – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων  2-0 (22′ Καραμεταξάς πεν, 31′ Παρθενόπουλος)

ΑΕ Χαρίεσσας – ΓΑΣ Κοπανού  1-1 (44′ Τοπαλίδης / 65′ Πέτγαζλης)

ΓΑΣ Ροδοχωρίου – ΑΣ Ειρηνούπολης  0-3 (18′ Καρυπίδης, 49′-89′ Κουκουράκης)

Tips

*Μόλις 10 τέρματα σημειώθηκαν στη σημερινή αγωνιστική, 6 για τους γηπεδούχους και 4 για τους φιλοξενούμενους

*Συνολικά έχουν σημειωθεί 194 σε 9 αγωνιστικές (21.56 μέσο όρο και 3.08 ανά αγώνα)

*Πιο ευρεία νίκη : ΦΑΣ Νάουσα (8-0 τον Φίλιππο Μελίκης)