Φίλιππος Βέροιας – Φάρος Κερατσινίου 60-77

faros_oΟ Φάρος Κερατσινίου έκανε το 7/7 στην Α2, καθώς πέρασε από την Βέροια επικρατώντας του Φιλίππου Βέροιας με 60-77.

γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο, αλλά στο τέλος της η ομάδα του Κερατσινίου ήταν μπροστά με 15-20. Ο Φάρος, όμως, κυριάρχησε πλήρως στην δεύτερη περίοδο, όταν και πάτησε το… γκάζι και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 25-50. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης διατήρησαν το προβάδισμα στα χέρια τους, αλλά οι γηπεδούχοι βελτιώνοντας την άμυνά τους κατάφεραν να «ροκανίσουν» την διαφορά. Ο Φίλιππος στο 30′ ήταν στο -21 (41-62), αλλά στο 36′ μείωσε στους 8 πόντους (56-64, 36′).

Η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη, όμως, έμεινε ψύχραιμη και κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι στο περιθώριο του αγώνα τίμησαν τον Μιχάλη Κακιούζη και τον Μανώλη Παπαμακάριο για την προσφορά τους στο ελληνικό μπάσκετ, ενώ με τους φιλοξενούμενους επανεμφανίστηκε ύστερα από 9 μήνες ο Γιώργος Κουντουράς.