Φίλιππος Βέροιας – Προμηθέας Πάτρας 81-85 (αποτελέσματα, βαθμολογία)

77df7a7d1a333dea87cc5a7a24bfa2c8_LΟλοκληρώθηκε και η 23η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας με τον Φίλιππο να γνωρίζει την ήττα στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας” με 81-85 από τον Προμηθέα Πατρών.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα προσπάθησαν καθ όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.

Προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με 10-5 και στο 8′ ανέβασαν την διαφορά στο +10 (26-16). Ο Προμηθέας όμως σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Τάσου Κασαμπαλή στο 26ο λεπτό κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί αυτός στο 34′ με 61-71. Ο Φίλιππος πλησίασε στον πόντο (79-80) στο 39′ αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο μέχρι το τέλος.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Φιλίππου ο Οτοβιτς και ο Τριχόπουλος με 14 ο οποίος πέτυχε και ένα από τα πιο εντυπωσιακά καλάθια της κατηγορίας αλλά και γενικά του μπάσκετ όταν πίσω από την γραμμή του τζάμπολ και έχοντας γυρισμένη την πλάτη στο καλάθι των αντιπάλων με χρόνο μισό δευτερόλεπτο ισοφάρισε σε 47-47.

Διαιτητές :  Γκούμας, Παφίλης και Τζίμα

Δεκάλεπτα :  29-25, 47-47, 58-63, 81-85

Φίλιππος (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Δεληγιώργης 11 (2τρ., 10 ριμπ., 5ασ.), Ότοβιτς 23 (3), Ναούμης 13, Κασαμπαλής 11, Σαμαράς 4, Τριχόπουλος 14 (4), Οικονομόπουλος 5.

Προμηθέας (Γιατράς): Νοέας  4 (1), Γιαννικόπουλος 8, Πέττας 20 (2), Γερομιχαλός 17, Μαναβόπουλος 23, Πέτροβιτς, Τσάμης 13 (2), Χαμηλός.

basketball_sΣτα άλλα ματς

Μπουρλότο…έβαλε στην κορυφή η Δόξα Λευκάδας, η οποία μετά από δυο συνεχόμενες ήττες, επέστρεψε και επικράτησε δίκαια του Φάρου Κερατσινίου με 67-60, υποχρεώνοντας τον στην 4η ήττα του στο πρωτάθλημα, με την Κύμη μετά την δύσκολη νίκη της στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 73-62 να πλησιάζει σε απόσταση βολής, έχοντας κάνει το ρεπό της, και έχοντας και αυτή τέσσερις ήττες, ενώ έχει να υποδεχθεί και τον Φάρο στην έδρα της.

Μία από τις σημαντικότερες νίκες του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Δούκας, επί του ισχυρού και μέχρι πρότινος δεύτερου της βαθμολογίας Εθνικού με 96-92. Στο άδειο λόγω τιμωρίας “Δαίς”, η ομάδα του Σάββα Συμεωνίδη κατάφερε να επιστρέψει από την… κόλαση του -11, όταν βρέθηκε να χάνει με 50-61 στο 26΄ και με όπλο την ευστοχία από την γραμμή των 6.75, έφτασε στον… παράδεισο της νίκης, η οποία τον κρατά “ζωντανό” στη διεκδίκηση της απευθείας παραμονής του στην Α2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 83-82 με τρίποντο του Καυκή στο 36΄, με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν τον χαρακτήρα… θρίλερ.

Με εκατέρωθεν τρίποντα των Τότσιου και Καραμπάτσου το σκορ ήταν 89-89 στο 38΄, για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον Δούκα ο Κουκάς με νέο εύστοχο σουτ από τα 6.75 (92-89). Ο Τότσιος απάντησε και πάλι με γκολ φάουλ (92-92), για να κάνει το 94-92 ο Κυρίτσης μετά από προσωπική ενέργεια, 1΄πριν τη λήξη. Ο Κουκάς έκλεψε τη μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα και με λέι άπ “έγραψε” το τελικό 96-92, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από παίκτες και τεχνικό τιμ του Δούκα που έφτασε έτσι τις 10 νίκες και πέρασε για πρώτη φορά σε θέση ασφαλείας στον βαθμολογικό πίνακα. Οι Πειραιώτες από την άλλη, πέρασαν στη τρίτη θέση του πίνακα έχοντας ένα ματς περισσότερο από τη δεύτερη Κύμη.