“Πετούσε” στο πρώτο ημίχρονο, “έκατσε” στο δεύτερο!

Η Φενέρμπαχτσε έκανε το break, πήρε τη νίκη στον πρώτο αγώνα της σειράς με το τελικό 58-71 στο ΟΑΚΑ και τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού ξανά σε δύο μέρες στο ίδιο γήπεδο: Την Πέμπτη 20 Απριλίου στις 21.00.

Ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να κρατήσει την καλή εικόνα της δεύτερης περιόδου και να ισοφαρίσει τη σειρά, πριν πάρει την άγουσα για την Τουρκία και τους αγώνες στην Κωνσταντινούπολη.

Όπως αναφέρει το basketa.gr, oι… γωνίες, τα 6μ75 και αυτή η έξτρα πάσα έκαναν τη ζημιά στον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Φενέρμπαχτσε αναζήτησε λύσεις στο μακρινό σουτ και τις βρήκε μετρώντας 4/4 στα πρώτα λεπτά, για να προχωρήσει με δύο alley oop με τον Γιάν Βέσελι να καρφώνει. Η διαφορά έφτασε στο +10 (6-16, 6’30’’) με τους δύο προπονητές να ανακατεύουν από νωρίς και την τράπουλα στα σχήματα που χρησιμοποιούσαν. Και τον Νικ Καλάθη να είναι ουσιαστικά η μοναδική απειλή επιθετικά για τον Παναθηναϊκό: Στο 10-16 (8’20’’) είχε σημειώσει τους 9 πόντους των «πράσινων». Δύο βολές του Μπουρούση, μια βουτιά του Παππά και ένα τρίποντο του Ρίβερς, άλλαξαν όλη την «ατμόσφαιρα» στο ΟΑΚΑ, οδηγώντας στο 15-16 (9’40’’). Και ένα ακόμη τρίποντο του Μάικ Τζέιμς άλλαξε και τον οδηγό στο σκορ (18-16, 11’).

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εκπληκτικό εξάλεπτο από το 13’ ως το 19’, όπου με ένα 12-0 οδήγησε στο 35-23 με παιχνίδι για Όσκαρ σε άμυνα και επίθεση με τον Γιάννη Μπουρούση να παίζει καθοριστικό ρόλο, όπως και ο Κέι Σι Ρίβερς και τον κόσμο να έχει μπει για τα καλά στην εξίσωση.

Πώς άρχισε το πρώτο ημίχρονο; Έτσι (περίπου) άρχισε και το δεύτερο. Η Φενέρμπαχτσε με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να βάζει μαζί Ντίξον και Σλούκα, προσπάθησε να πιέσει περισσότερο, βρήκε και δύο τρίποντα και το 47-31 (21’45’’) έγινε 49-48 (28’40’’) με τον Μπογκντάνοβιτς να εκτελεί από τα 6μ75 και όχι μόνο. Το αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους 20-8 με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 50-48. Και αυτό με τους Παππά και Τζέιμς να μετράνε από τρία φάουλ.

O Νίκολα Κάλινιτς ήταν αυτός που με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στην Φενέρπαχτσε (50-53, 30’40’’), η οποία ανέβηκε και στο +9 (53-62, 36′). Ένα λάθος στην επαναφορά βοήθησε την τούρκικη ομάδα να ανέβει ως το +12 (55-67) με τον Κάλινιτς να εκτελεί από την γωνία. Και τη Φενέρ να συνεχίζει ως το 55-71 (38′). Και μια άσχημη εικόνα με τον κόσμο να αποχωρεί μαζικά σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης! Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει το ρυθμό του, επέστρεψε διαφορετικός από το ημίχρονο, δεν έκανε το δικό του μυαλωμένο παιχνίδι για να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-0. Το τελικό 58-71 δίνει προβάδισμα στους Τούρκους, με τη σειρά να έχει ακόμη πολύ δρόμο.