Ήττα για την βελτιωμένη Εθνική Ανδρών

Ανταγωνιστική εικόνα για μεγάλο χρονικό διάστημα επέδειξε η Εθνική ομάδα στο 5ο παιχνίδι της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών του 2019, γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες με 28-23 από την Ολλανδία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε κορυφαίο και πρώτο σκορερ με 11 γκολ τον δεξιό εξτρέμ Δημήτρη Τζηρά, ενώ πολύ χρόνο συμμετοχής με καλή παρουσία είχαν οι Γιάννης Καλόμοιρος και Νίκος Κρητικός.

Για μία ακόμα φορά ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γραμματικός εμπιστεύτηκε νέα σε ηλικία πρόσωπα, όπως τον 19χρονο Παναγιώτη Καραμπουρνιώτη και τον 21χρονο Μάριο Μωραΐτη, οι οποίοι πραγματοποίησαν το επίσημο ντεμπούτο τους.

Η Εθνική προσπάθησε -όπως και με το Βέλγιο- να παίξει γρήγορο και μοντέρνο χάντμπολ. Μετά το πρώτο 10λεπτο κατάφερε να βρει ρυθμό, έμεινε κοντά στο σκορ και ανέτρεψε το 6-9 (15’) και 8-11 (18’), φτάνοντας στην ισοφάριση (13-13) με τον Κρητικό στο 27’, ενώ το ημίχρονο έληξε 13-14.

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα ήταν σαφώς καλύτερη έως το 41’ έχοντας ενδιάμεσα πάρει και το προβάδισμα (16-15) με τον Τζηρά στο 32’.

Οι Ολλανδοί στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν την άμυνα τους σε 5-1 και στα τελευταία λεπτά μετέτρεψαν με σερί 4-0 το 19-20 (41’) σε 19-24 (50’), αποκτώντας σημαντική διαφορά την οποία με την εμπειρία τους και το βάθος στο ρόστερ τους κράτησαν έως το φινάλε.

Η Εθνική θα παραμείνει στη Θεσσαλονίκη έως το Σάββατο, όπου στις 09:50 θα αναχωρήσει με προορισμό την Τουρκία για να δώσει την Κυριακή (14/1) το τελευταίο της παιχνίδι στον όμιλο.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 23-28

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 6-9, 10-12, 11-13, 14-15 (ημχ.), 16-17, 18-19, 19-20, 19-23, 20-25, 23-28

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης, Μωραΐτης, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 4, Λοΐζος, Κρητικός 2, Μπουκοβίνας, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 11, Ιωάννου, Δέσπος, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 3, Ζαμπούνης 2.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Έρλινγουρ Ρίτσαρντσον): Ραβενσμπέργκερ, Κόιμαν, Μπάιγενς Ζ., Μπάιγενς Ντ. 4, Λέντερς 1, Σλούιτερς 3, Στέινς Λ. 1, Σάγκεν 6, Μπάρτ, Στέινς Ι., Σμίτς Κ. 5, Άνταμς 4, Σμιτς Γ., Μπουμχάουερ 4, Τζέρι, Έιλερς.

Διαιτητές: Ναμποκάου- Κούλικ (Λευκορωσία), Παρατηρητής: Κόχεν (Ισραήλ) Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 5/6-3/3
Κόκκινη: 60:00 Άνταμς