Πολύ καλή εμφάνιση και εμφατική νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας (αποτελέσματα 9ης αγωνιστικής, βαθμολογία 2ου ομίλου Β Εθνικής)

Eπιστροφή στις επιτυχίες για τον Φίλιππο Βέροιας, που επικράτησε με 81-62 των Μαχητών Πεύκων και έφτασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Μεγάλη νίκη απέναντι στους Μαχητές Πεύκων στο ΔΑΚ “Δημήτριος Βικέλας” πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φίλιππου Βέροιας στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Το σκορ άνοιξε με σουτ τριών πόντων ο Βασίλης Βάλλιος. Αργότερα με προσπάθειες των Κοθρά και Σουτζόπουλου η ομάδα του Γκίμα έκανε το 10-2 στο 6’. Η διαφορά στο 9′ ανέβηκε στους 12 πόντους (14-2) ενώ το δεκάλεπτο έληξε 19-5 με τον Δημήτρη Σουτζόπουλο να πετυχαίνει καλάθι με εντυπωσιακό τρόπο στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο 13 το σκορ έγινε 25-8 με την ομάδα των Πεύκων να δείχνει ότι δεν έχει λύσεις να αντιμετωπίσει την κατάσταση. Με τον Κοθρά να ανεβάζει την διαφορά στους 20 πόντους (30-10) η ομάδα του Γκίμα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 18’ τα Πεύκα με 0-5 μείωσαν σε 37-24 αλλά χωρίς συνέχεια και το ημίχρονο τελείωσε υπέρ του Φιλίππου Βέροιας με 44-28.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μετά από ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο μείωσαν σε 49-36. Στο 29′ σε 57-46 και στο 32’ σε 60-51 ενώ στο 35′ ο Αλέξης Μαυρίδης για τα Πεύκα μείωσε ακόμη περισσότερο (69-62). Οι παίκτες του Γκίμα διατήρησαν το προβάδισμα και το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 81-62.

Δεκάλεπτα : 19-5, 44-28, 60-46, 81-62

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος, Σισμάνης 8(2), Πονόπουλος, Σουτζόπουλος 18(1), Τσιακλάγκανος 5(1), Βαλλιος 5(1),  Κοθράς 21(3), Καβαργύρης, Παραπούρας 7(1), Καντάρκος.17(1), Ποταμόπουλος, Τσεσμετζίδης.

Μαχητές Δόξα Πεύκων (Γεροφωτης): Βογιατζής 6(1), Καραγιαννίδης, Μαυρίδης 20(4), Χατζημιχαηλίδης 8, Κλωνάρας 5(1), Στόλης 2, Τσιμίδης , Μητσάκης 13(3), Λαζάρου, Ελευθεριάδης 8

Στα άλλα ματς, ξεχώρισε η πρώτη νίκη του Μακεδονικού και μάλιστα στη δύσκολη έδρα της ΧΑΝΘ αλλά και η επικράτηση της Γέφυρας επί της Νίκης Βόλου που δεν την επέτρεψε να διατηρήσει τη διαφορά του ενός βαθμού από την κορυφή.