Ανώμαλη…προσγείωση για τον Ολυμπιακό στην Τουρκία (photos)

O Ολυμπιακός πλήρωσε ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, η Νταρουσάφακα τον πίεσε ασφυκτικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τελικά πήρε και τη νίκη από τους “ερυθρόλευκους” με 79-75, την μόλις δεύτερη στην διοργάνωση για την τούρκικη ομάδα, στο πλαίσιο τς 15ης αγωνιστικής.

Ένα κακό πρώτο ημίχρονο έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση να κυνηγάει στο σκορ και να φτάσει ακόμη και στο -17 (31-14, 12’30’’). Ο Ντέιβιντ Μπλατ είδε τους παίκτες του να χάνουν ριμπάουντ, να κάνουν λάθη, αλλά και πολλά άστοχα σουτ. Κάποια από αυτά ήταν ελεύθερα, αλλά πολλά ήταν υπό πίεση με την Νταρουσάφακα να παίζει πολύ δυνατά στην άμυνα, κλείνοντας διαδρόμους και αποκλείοντας συνεργασίες. Ενδεικτικό είναι πως οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν μόλις μία ασίστ.

Ο Ολυμπιακός θα αποχαιρετίσει το 2018 απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη και η συνέχεια στην Ευρωλίγκα θα δοθεί στο ΣΕΦ με τον πρώτο αγώνα του 2019 να είναι απέναντι στον Παναθηναϊκός στις 4 Ιανουαρίου.