Β Εθνική (2ος όμιλος) Συνεχίζει το σερί ο Φίλιππος Βέροιας, πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη το Αγρίνιο (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Με νίκη ξεκίνησε την νέα χρονιά η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας.

Η ομάδα της Ημαθίας αντιμετώπισε εκτός έδρας την Γέφυρα και επικράτησε με σκορ 71-68, αποτέλεσμα που τη φέρνει η ισόβαθμη στην η θέση με τέσσερις ακόμη “συγκάτοικους”.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα παρουσίασε μια πολύ καλή εικόνα και προηγήθηκε στο 10’ με 13-16 και στο 20΄με 32-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Βέροιας με ένα ξέσπασμα πήρε διαφορά +18 πόντων (35-52) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 47-60.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των παικτών του Φιλίππου και ροκάνισαν την διαφορά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 68-71 οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων το οποίο όμως ήταν εκπρόθεσμο.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα της Βέροιας, της Τετάρτη 16/1/2019 με τους Ίκαρους Σερρών.

Δεκάλεπτα : 13-16, 32-36, 47-60, 68-71

ΚΣ Γέφυρας (Αλμπάνης): Πουλιανίτης, Καραγιαννάκης, Ψευτόγκας, Καταβαίνης, Αποστολίδης, Ζιάκας, Κουτουξίδης, Σιώμος, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος, Παπαδόπουλος

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Κοθράς, Σισμάνης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος, Παραπουρας, Σουτζόπουλος, Καντάρκος, Καβαργύρης