Κάτι παραπάνω από άνετα ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Οπάβα!

Σε… περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Οπάβα ο ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν σε μία επιβλητική νίκη με 93-43

Την 7η νίκη του σε 12 αγωνιστικές πήρε ο «δικέφαλος», καθώς στο παιχνίδι με την Οπάβα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησαν κατά κράτος των Τσέχων με 93-43. Στο ντεμπούτο του Τζέφερσον, ο Αμερικανός σταμάτησε στους 11 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ σε μία πληθωρική εμφάνιση γεμάτη… υποσχέσεις.

Όπως αναφέρει το superbasket, με «όπλο» την επιθετική πολυφωνία, τα ριμπάουντ και φυσικά την άμυνα, οι γηπεδούχοι πήραν διψήφιο προβάδισμα από το 6ο λεπτό (17-7) και στο ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει τους 27 πόντους (49-22).

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ δεν έριξε ρυθμό, και έκλεισε την τρίτη περίοδο με το υπέρ του 68-37. Ο κόουτς Παπαθεοδώρου μοίρασε χρόνο, με τον Τζέφερσον να κάνει ιδανικό ντεμπούτο και να είναι ο παίκτης που έφτασε τη διαφορά στους 50 (!) πόντους στα 28” πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία άνετη επικράτηση με 93-43.

Δεκάλεπτα: 26-10, 49-22, 68-37, 93-43