Νικητής στο Ημαθιώτικο ντέρμπι ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας

Η Αλεξάνδρεια επικράτησε με 69-58 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Μελίκης, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport, οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, η οποία αποτέλεσε το ντεμπούτο του Δήμου Κουρτέση στον πάγκο τους και προηγήθηκαν με 24-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαοκτώ πόντους και στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 42-34 υπέρ της γηπεδούχου που αγωνίστηκε στην Μελίκη λόγω της αντικατάστασης του δαπέδου στο Κλειστό Γυμναστήριου του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Αλεξάνδρεια να διατηρεί προβάδισμα έξι πόντων στην ολοκλήρωσή του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος όχι μόνο διαχειρίστηκε, αλλά διεύρυνε το προβάδισμά της φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 69-58.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 24-16, 42-34, 52-46, 69-58.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Κουρτέσης): Μπαλιάκας 11 (1), Αβραμίδης 2, Σιδηρόπουλος 13 (2), Πουρλιοτόπουλος 3 (1), Παντοφλίδης 9, Σιτσάνης 3, Παπαγερίδης, Καρκάρας 12 (1), Πρόιος, Καραγιάννης 7, Χερκελετζής 6, Μπίσκας 3 (1).

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 9 (1), Καπνάς 10 (2), Μουρατίδης 11 (1), Βαδόλας, Μώκας, Τούφας 10 (2), Σκουλαριώτης 8, Σιδηρόπουλος 4, Παυλίδης, Δίντσης 2, Πουρλίδας 2, Νικολαΐδης 2.