Κατηγορίες
B ΕΠΣ Ημαθίας - Β ΕΠΣ Ημαθίας - Γ ΕΠΣ Ημαθίας

Β+Γ Ερασιτεχνική ΕΠΣ Ημαθίας – Ντέρμπι παντού την Κυριακή! (pregame 3/2)

Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον φέτος στα «μικρά» πρωταθλήματα της ΕΠΣ Ημαθίας, στα οποία έχουν προβλεφθεί για πρώτη φορά play off και play out.

Εκ των πραγμάτων λοιπόν αναμένεται να κρατήσει την αγωνία των φιλάθλων μέχρι τέλους, με εξαίρεση τον 2ο όμιλο της Β Ερασιτεχνικής, στον οποίο δεν θα διεξαχθούν play out λόγω της αποχώρησης της Ελπίδας Μονοσπίτων από το πρωτάθλημα.

Στον 1ο όμιλο, διεξάγεται η 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος και τα βλέμματα στρέφονται σε Λιανοβέργι και Καμποχώρι. Η Δόξα, που με το τελευταίο της σερί «έπιασε» τον Απόλλωνα Λυκογιάννης στη βαθμολογία, υποδέχεται τον Ολυμπιακό Λουτρού ο οποίος με 18 βαθμούς, βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Στο Καμποχώρι, η τοπική ΑΕΚ θα αγωνιστεί κόντρα στον φορμαρισμένο Ατρόμητο Διαβατού, με τις δύο ομάδες να θέλουν το τρίποντο για διαφορετικούς λόγους και καιρού επιτρέποντος, αναμένεται να κεντρίσει το ενδιαφέρον των φιλάθλων που αναμένεται να παρακολουθήσουν ένα πολύ αμφίρροπο ματς.

Άκρως σημαντικό το ματς και στο Νησέλι, όπου ο Αλιάκμων θα υποδεχτεί τον δεύτερο της βαθμολογίας ΠΑΟ Παλατίτσια ενώ ο πρωτοπόρος ΠΑΟ Κουλούρας αγωνίζεται στην έδρα του με την ΑΕ Σχοινά, που προσπάθησε να ενισχυθεί μέχρι και το φινάλε των μεταγραφών.

Τέλος στη Λυκογιάννη, ο τοπικός Απόλλων θα αναμετρηθεί με τη Θύελλα Σταυρού σε ένα παιχνίδι που η νίκη είναι αυτοσκοπός και για τις δύο ομάδες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο : 

ΠΑΟΚ Κουλούρας – ΑΕ Σχοινά

Δόξα Λιανοβεργίου – Ολυμπιακός Λουτρού

Αλιάκμων Νησελίου – ΠΑΟ Παλατίτσια

ΑΕΚ Καμποχωρίου – Ατρόμητος Διαβατού

Απόλλων Λυκογιάννης – Θύελλα Σταυρού

δείτε ΕΔΩ βαθμολογία και σκόρερς


Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η 13η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Β Ερασιτεχνικής.

Η πρωτοπόρος ΑΕΠ Βέροιας επιστρέφει σε αγωνιστική δράση μετά το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής και θα μεταβεί στο Γιαννακοχώρι για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα ενώ ο δεύτερος ΠΑΣ Λευκαδίων δεν θα αγωνιστεί καθώς παίρνει ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς με την Ελπίδα Μονοσπίτων.

Για το λόγο αυτό, ο Αστέρας Τριποτάμου (ισόβαθμος με τους «κυανόλευκους») έχει την ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση, εφόσον βεβαίως περάσει το εμπόδιο του Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου, που προέρχεται από τη νίκη με 5-3 στο εξ αναβολής ματς με τη Θύελλα Στενημάχου.

Εντός έδρας ματς και για τον Ολυμπιακό Νάουσας, που θα υποδεχτεί τον ΑΣ Πατρίδας και θέλει τη νίκη για να διατηρήσει την απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη θέση.

Το πρόγραμμα συμπληρώνει η αναμέτρηση του Εθνικού Ράχης με τη Νέα Γενεά Νικομήδειας, τις οποίες χωρίζει ένας βαθμός μετά τη διεξαγωγή 12 αγωνιστικών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο : 

ΑΣ Γιαννακοχωρίου – ΑΕΠ Βέροιας

Ολυμπιακός Νάουσας – ΑΣ Πατρίδας

Αστέρας Τριποτάμου – Απόλλων Αγίου Γεωργίου

Ελπίδα Μονοσπίτων – Λευκάδια

Εθνικός Ράχης – Νέα Γενεά Νικομήδειας

Ρεπό : Θύελλα Στενημάχου

δείτε ΕΔΩ βαθμολογία και σκόρερς


Στην τελική του ευθεία μπαίνει από αύριο το πρωτάθλημα της Γ Ερασιτεχνικής στην Ημαθία.

Για τους δύο ομίλους, ξεκινά ο δεύτερος γύρος και πλέον κάθε νίκη αλλά και κάθε βαθμός μετρούν σε μεγάλο βαθμό. Τα πιο σπουδαία βάσει βαθμολογικής κατάταξης ματς διεξάγονται σε Κυψέλη (Δόξα – ΑΕ Τρικάλων για τον 1ο όμιλο) και Παναγιωπούλα Νάουσας (Δόξα – Άχθος Αρούρης για τον δεύτερο), ενώ ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο αγώνας στη Συκιά ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον ΠΟ Ξεχασμένης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο (ώρα έναρξης 10.30) :

Αχιλλέας Νεοκάστρου – ΑΕ Καψόχωρας

Δόξα Κυψέλης – ΑΕ Τρικάλων

ΑΟ Συκιάς – ΠΟ Ξεχασμένης

δείτε ΕΔΩ βαθμολογία και σκόρερς

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο (ώρα έναρξης 10.30) :

Δόξα Νάουσας – Άχθος Αρούρης

Μακεδονικός Ρόδακα – Άτλας Ζερβοχωρίου

Ερμής Τριλόφου – Παλασίδειος Ακαδημία

Ρεπό : Φίλιππος Πολλών Νερών

 

δείτε ΕΔΩ βαθμολογία και σκόρερς

error: Protected