Στον τελικό της Handball Premier ο Ολυμπιακός

Τη νίκη με 28-18 πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Αερωπό στην Έδεσσα κι έτσι με 2-0 νίκες στη σειρά περνά στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Αραπακόπουλο να δίνει λύσεις επιθετικά στα πρώτα ο Ολυμπιακός πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Δύο γκολ του Ρέινα και ένα του Κυριακού έφεραν τη διαφορά στα 4 τέρματα (3-7). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αερωπός βρήκε λύσεις επιθετικά και σε συνδυασμό με το ότι ο Ολυμπιακός έπαθε ένα μικρό «μπλακ-άουτ» οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ των Κεσίδη, Κράλλη και Μαυροδουλάκη. Μάλιστα, ο Αερωπός με γκολ του Τζουβάρα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 10-9 στο 24ο λεπτό. Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπερ του 13-12.

Στο δεύτερο μέρος, δύο γρήγορα γκολ του Τσίλη και ένα του Μπούμπαλο ανέβασαν και πάλι την διαφορά στα τέσσερα τέρματα. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμη και στα επτά τέρματα (15-22) στο 48ο λεπτό. Έτσι ο Ολυμπιακός έχοντας διαφορά ασφαλείας κατάφερε να τη διαχειριστεί και να φτάσει τελικά στη νίκη-πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier.

Πλέον θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Θυμίζουμε πως η σειρά των τελικών ξεκινά στις 17 Μαΐου, οι ερυθρόλευκοι θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας και ο νικητής θα κριθεί στις 3 νίκες.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 18-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-8, 8-8, 10-10, 12-13 (ημχ.) 12-16, 13-18, 15-21, 16-23, 16-25, 18-28

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 3, Μησιρλίδης, Γάτσης 2, Τζουβάρας 1, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 2, Κεσίδης 4, Κυριακού 2, Λιόφης, Λάππας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 3, Μούγιτς 2, Ρέινα 4, Κανδύλας 1, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 4, Κόντης 1, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 4.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/3-3/3