Με Καλάθη το 2-0 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έκανε στο ΟΑΚΑ το 2-0 με 86-66 επί του Περιστερίου για την ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Betshop Basket League με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (14 πόντοι και 13 ασίστ) και ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό μετά την πρώτη περίοδο.

Οι «πράσινοι» έλεγξαν τον ρυθμό μέσα από την καλή άμυνα τους που οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε 15 λάθη (έναντι 12) και από τα παραπάνω 7 επιθετικά ριμπάουντ. Από τον Παναθηναϊκό εκτός από τον αρχηγό του, διακρίθηκαν, επίσης, οι Ιωάννης Παπαπέτρου, Κιθ Λάνγκφορντ και ΝτεΣόν Τόμας, οι οποίοι σκόραραν από 12 πόντους.

Από τους «κυανοκίτρινους» προσπάθησε περισσότερο ο Γάϊος Σκορδίλης, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός στην δεύτερη περίοδο ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, ανάγκασε το Περιστέρι σε λάθη και βρήκε εύκολους πόντους στο τρανζίσιον. Με σερί 11-0 σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών με τρία τρίποντα, από τους Νικ Καλάθη, Κιθ Λάνγκφορντ και Θανάση Αντετοκούνμπο, οι «πράσινοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με διψήφια διαφορά (32-19) στο 13’.

Με νέο σερί 7-0 με τρίποντο του ΝτεΣόν Τόμας και δύο καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 18 (43-25), με 3’ και 19’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν έως το τέλος του δεκάλεπτου στον ίδιο ρυθμό και με νέο σερί 7-0 με τέσσερις πόντους του Καλάθη και τρίποντο του Σον Κιλπάτρικ, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 20 (52-32), 7’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός με βάση την άμυνα διατήρησε τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο και με καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Καλάθη ανέβασε την διαφορά στους 23 (64-41) στο 26’. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 κατέβασαν την διαφορά στους 17 (66-49), με 1’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +19 (68-49), ύστερα από καλάθι του Λάνγκφορντ.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» συνέχισε με την ίδια ένταση στην άμυνα στην τέταρτη περίοδο και με σερί 7-0 σε περίπου δυόμιση λεπτά, προηγήθηκε με 24 (80-56) λίγο μετά το 35’. Με καλάθια των Αντετοκούνμπο, Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 25 (84-59) στο 38’. Η διαφορά των 25 ήταν και η μεγαλύτερη των «πρασίνων» στην συνάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66.