Με νίκη το ξεκίνημα της Βαλεντίνης

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ξεκίνησε με νίκη την προσπάθειά της στο τουρνουά των 60.000 δολαρίων της Ρώμης, επικρατώντας με 2-0 σετ της Ιταλίδας Elisabetta Cocciaretto.

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποιήσε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου στο Antivo Tiro A Volo Tournament, καθώς επικράτησε της Elisabetta Cocciaretto με 6-4, 6-4 και προκρίθηκε στις “16” καλύτερες του ρωμαϊκού τουρνουά των 60.000 δολαρίων.

Στο 1ο σετ η Βαλεντίνη είχε βρεθεί πίσω με 3-4, αλλά κέρδισε τους 12 από τους 13 τελευταίους πόντους του σετ και το κατέκτησε με 6-4. Στο 2ο σετ είχε ένα προβάδισμα με 4-1, αλλά το έχασε και η Ιταλίδα την ισοφάρισε σε 4-4. Έκανε νέο break στη συνέχεια η Ελληνίδα και μετά από ένα μεγάλο game σε διάρκεια, στο οποίο χρειάστηκε να σβήσει και break point, κράτησε το σερβίς της για το 6-4, ολοκληρώνοντας τη νίκη της σε 1 ώρα και 25 λεπτά.

Στον 2ο γύρο της δυνατής διοργάνωσης της ITF, η Βαλεντίνη θα αντιμετωπίσει την Ελβετίδα Conny Perrin, Νο. 5 στο ταμπλό και Νο. 161 στην παγκόσμια κατάταξη.