Τρίτη θέση για την ΑΕΚ με βολή του Χάντερ

Η ΑΕΚ κέρδισε την 3η θέση του Πρωταθλήματος για 3η φορά στα τελευταία τέσσερα χρόνια, αφού επιβλήθηκε στον 4ο μικρό τελικό του Περιστερίου με 83-82, κάνοντας το 3-1.

Το τελικό σκορ “έγραψε” με βολή στα 11” ο Χάντερ, αφού το τρίποντο στο τέλος από τον Κάλαχαν ήταν άστοχο. Ο Γιόρκ είχε 19 πόντους και ο Χάντερ 18 για την ΑΕΚ. Για τους γηπεδούχους ο Βασιλόπουλος είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι προηγούμενη με 5-0 και βρίσκοντας με μεγαλύτερη ευκολία σκορ, βρέθηκε στο +9 (15-6 στο 6′). Όταν το Περιστέρι άρχισε να σκοράρει με μεγαλύτερη συνέπεια, ισορρόπησε την κατάσταση και πλησίασε στο 18-22. Στο τέλος της περιόδου όμως η “Ένωση” διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (18-24), έχοντας 7/8 δίποντα.

Κατορθώνοντας να αποφύγει τα λάθη της πρώτης περιόδου, να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα και να βρει σκορ, το Περιστέρι με ένα σερί 9-0, επέστρεψε από το 21-30 και ισοφάρισε στο 30-30, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε, καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει και η ΑΕΚ αρκέστηκε σε ένα προβάδισμα τριών πόντων (38-41). Οι φιλοξενούμενοι εκτελούσαν καλύτερα εντός παιδιάς (53% έναντι 39% του αντιπάλου τους) όμως έκαναν τρία περισσότερα λάθη (εννιά έναντι έξι).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο της (49-50 στο 25′) αλλά λίγο μετά οι “κυανοκίτρινοι” προσπέρασαν με 55-51 (στο 27′) όμως στο 30′ όλα ήταν ανοιχτά σχετικά με τον τελικό νικητή (60-59). Η ΑΕΚ προσπέρασε με 66-62 έπειτα από δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο με πέντε πόντους του Γιόρκ όμως έξι λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι μπροστά (71-70).

To “θρίλερ” όμως κράτησε ως το τέλος. Στο 38′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στους 79 πόντους και με ένα δύσκολο καλάθι του Σαντ-Ρος στα 39”, η ΑΕΚ βρέθηκε στο +3 (79-82) όμως στα 25” ο Βασιλόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε (82-82). Το παιχνίδι και τελικά τη σειρά, έκρινε μία βολή του Χάντερ στα 11” αφού ο Κάλαχαν με τρίποντο δεν κατάφερε να δώσει στο Περιστέρι τη νίκη.