Αποχωρεί νωρίς από το Wimbledon η Γραμματικοπούλου

Για 2 ώρες πάλεψε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, η οποία έσωσε 5 match point αλλά τελικά δεν απέφυγε την ήττα απέναντι στην Kaja Juvan, έπειτα από ένα 3ο σετ που είχε 18 games.

Όπως αναφέρει το tennisnews, η 22χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια κοίταξε στα μάτια την ανερχόμενη Σλοβένα, που στα 18 της χρόνια βρίσκεται στο Νο. 20 του ταμπλό και στο Νο. 125 της παγκόσμιας κατάταξης.

Μετά από 1 ώρα και 57 λεπτά όμως και ένα “μαραθώνιο” 3ο σετ, η Juvan πήρε τελικά τη νίκη με 6-4, 3-6, 10-8.

Η Γραμματικοπούλου πήρε τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες και έφτασε τους 42 winners στο παιχνίδι, έναντι 25 της Σλοβένας. Έκανε όμως και 42 αβίαστα λάθη η Ελληνίδα, 20 περισσότερα από την αντίπαλή της (22).

Στο καθοριστικό 3ο σετ, η Γραμματικοπούλου κατάφερε να επιστρέψει από το 2-4, αλλά και να σώσει 5 match point συνολικά! Τα 3 απ’ αυτά ήταν στο 14ο game, το οποίο επέστρεψε από το 6-7, 15-40 και ισοφάρισε σε 7-7.

Έσωσε ακόμα 2 match point στο 18ο game, στο οποίο επέστρεψε από το 8-9, 15-40, αλλά δεν απέφυγε τελικά την ήττα, καθώς το 6ο match point της Σλοβένας αποδείχτηκε “φαρμακερό”, για να κλείσει το σετ με 10-8.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη χρονιά, που η Γραμματικοπούλου αγωνίζεται στα προκριματικά του Wimbledon, αλλά δεν καταφέρνει να προκριθεί στον 2ο γύρο.

Η Juvan θα συνεχίσει να διεκδικεί την είσοδό της στο κυρίως ταμπλό και αύριο θα αντιμετωπίσει στα γήπεδα του Roehampton την Τουρκάλα Basak Eraydin.