Εντυπωσιακό πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Λαύριο

Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από το Λαύριο ο Παναθηναϊκός.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League με 112-81 του Λαυρίου παίρνοντας σκορ και από τους 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν.

Παράλληλα οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 32 ασίστ αλλά και πολύ καλά ποσοστά μιας και σούταραν με 65% (28/43) στα δίποντα και με 51% (14/27) στα τρίποντα.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν 17/39 δίποντα (43%) και 11/26 τρίποντα (42%) ενώ και οι δύο ομάδες τελείωσαν με 14/19 βολές!

Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους με τους Γουότσον (22π.) και Άλμαν (15π.) να έιναι οι πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου και τους Φριντέτ (24π.) και Παπαγιάννη (16π.) του Παναθηναϊκού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-7 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό όμως να ανατρέπει την εικόνα ξεφεύγοντας με 17-8 έχοντας τρέξει σερί 10-0. Στο 7′ ο Ντέιβις μείωσε σε 15-22 για το Λαύριο, ένα νέο 11-0 όμως του Παναθηναϊκού έσετιλε τη διαφορά στους 18 πόντους (15-33).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συντήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα σε μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με πέντε σερί πόντους από τον Φριντέτ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 52-36 ενώ με βολές του Αμερικανού έφτασε και πάλι στο +18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-62).

Ο ρυθμός δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο και στο 24′ ο Καλάθης με εύστοχο τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα του Παναθηναϊκού πάνω από τους 20 πόντους (50-71). Τρία λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» τρέχοντας ένα σερί 8-0 έφτασαν για πρώτη φορά στο +30 (51-81) με το φινάλε της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει να προηγούνται με 91-61.

Ο Παπαδάκης με γκολ φάουλ έκαναν το σκορ 94-61 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ενώ στο 33′ ο Βουγιούκας έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +37 με το σκορ 101-64. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με ένα επιμέρους σκορ 13-2 μείωσε σε 103-77 στο 37′ με το φινάλε του αγώνα να βρίσκει τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με 112-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 44-62, 61-91, 81-112.