Φιλική ισοπαλία για Φίλιππο Βέροιας και Ηρακλή στη Μίκρα

Το τελευταίο τους φιλικό λίγες μέρες πριν από τις επίσημες υποχρεώσεις τους σε Volleyleague και Α2 αντίστοιχα, έδωσαν Ηρακλής και Φίλιππος Βέροιας στο Κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας στη Θεσσαλονίκη.

Μετά από ένα όμορφο παιχνίδι οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στα σετ, μιας και η διεξαγωγή προγραμματισμένης προπόνησης δεν τους επέτρεψε να λύσουν τις διαφορές τους στο tie break.

Το πρώτο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στο Γηραιό που μετά το αρχικό 3-3, με κυριαρχία στο μπλοκ και σερί 7-0, ξέφυγε με 10-3. Χωρίς πίεση η γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-12 και παρά την μείωση σε 22-18 από τους ”ερυθρόλευκους” έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και τους ”κυανόλευκους” να ξεφεύγουν με 9-4. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια αντέδρασαν και με σωστές επιλογές στην επίθεση, επέστρεψαν και προηγήθηκαν με 11-12.

Και πάλι όμως οι παίκτες του Ηρακλή είχαν απάντηση με πέρασαν μπροστά με 17-12. Ο Φίλιππος πλησίασε σε 22-20, ο Γηραιός όμως πανηγύρισε και στο δεύτερο σετ κατακτώντας το με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι δυο προπονητές πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές και ο Φίλιππος προηγήθηκε με 9-12. Ο Ηρακλής μείωσε σε 18-19, οι φιλοξενούμενοι όμως με σερί 0-3, πήραν προβάδισμα με 18-22 και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 20-25.

Το τέταρτο σετ ήταν μονόλογος για τους παίκτες του Τζιουμάκα οι οποίοι πήραν από νωρίς τα ηνία και ξέφυγαν με 5-11. Με κυριαρχία στο μπλοκ έφτασαν εύκολα στο 11-22 και στο τελικό 14-25, σφραγίζοντας παράλληλα τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Πλέον οι Βεροιώτες στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα της Α2 το ερχόμενο Σάββατο, καθώς θα ταξιδέψουν στην Ορεστιάδα για να αντιμετωπίσουν τον τοπικό Άθλο.

Ηρακλής-Φίλιππος Βέροιας 2-2 (25-19, 25-22, 20-25, 14-25)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μούχλιας, Τερζόγλου, Στεφανίδης, Μπουράκης, Κουκουμάκας, Προύσαλης, Τζιουμάκας, Καλαϊτζίδης, Αρμενάκης, Σωτηρίου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τζιουμάκας): Παπαδημητρίου, Τζελάτι, Ηλίας, Στίγγας, Τζιουμάκας, Καρασαρλίδης, Μιχελάκης, Παπάζογλου, Μπουτόπουλος, Ιωαννίδης, Ντίνας, Τσιάρας, Ρεμπούτζιας