Νέα ήττα του ΠΑΟΚ στο BCL

Το αρνητικό σερί συνεχίστηκε για τον ΠΑΟΚ που υποχρεώθηκε σε νέα ήττα από τη λιθουανική Νεπτούνας για το BCL με 72-94. Ήταν η τρίτη σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση και έβδομη σε οχτώ επίσημα παιχνίδια.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω με 21 πόντους στην πρώτη περίοδο, πλησίασε μέχρι τους δύο αλλά δεν είχε δυνάμεις για να μείνει μέσα στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε χωρίς ενέργεια και συγκέντρωση στο παιχνίδι, δεχόμενος σκορ τόσο με περιφερειακά σουτ όσο και με παιχνίδι στο transition. Έτσι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (7-17 στο 6′) και στο τέλος της πρώτης περιόδου, τις δύο ομάδες χώριζαν 21 πόντοι (11-32) με τον ΠΑΟΚ να έχει μία επτά λάθη απόν την οποία η Νεπτούνας πήρε 15 από τους 32 πόντους της.

Η εικόνα της ελληνικής ομάδας ωστόσο ήταν σαφώς καλύτερη στη δεύτερη περίοδο. Η επιλογή του Κώστα Φλεβαράκη για ένα σχήμα τριών γκαρντ (Τσόχλας, Λιούις, Σμιθ), με τον Ουίγκινς στο “4” και τον Μαργαρίτη στο “5” αλλά και άμυνα ζώνης “2-3”, έκανε τον ΠΑΟΚ πιο επιθετικό στην άμυνα και με ένα σερί 13-0, μείωσε στους οχτώ (24-32 στο 14′) και λίγο μετά στους πέντε (29-34 στο 15′) με ένα σερί 18-2. Οι Λιθουανοί όμως με δύο διαδοχικά τρίποντα ανέκτησαν μία διψήφια διαφορά (29-40) όμως ο Δικέφαλος βρήκε και πάλι λύσεις για να βρεθεί ακόμη πιο κοντά (39-42, 1:44 πριν το τέλος). Η Νεπτούνας ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 45-39.

Ο Δικέφαλος είχε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα με την έναρξη του δεύτερου μέρους, αλλά με τη διαφορά στους δύο (43-45), ο Άαρον Μπεστ αστόχησε σε τρεις βολές μετά από φάουλ στο τρίποντο. Η Νεπτούνας “έτρεξε” αμέσως μετά σερί 10-0, για να ξεφύγει με 55-43 (στο 23′) και με 64-47 (στο 26′) για να κλείσει το δεκάλεπτο με διαφορά 20 πόντων (53-73).

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με 25 (53-78 στο 32′) πριν φτάσουν στο τελικό 94-72.

Τα δεκάλεπτα: 11-32, 39-45. 53-73, 72-94

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Χατζηνικόλας, Λιούις 7 (1), Σαρικόπουλος 6, Σχίζας 2, Ουίγκινς 17 (10ρ.), Μπεστ 2, Εγκεκέζε, Νόουλς, Μαργαρίτης 7, Σμιθ 19, (1) Τσόχλας 12 (2)

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Ρινκεβίτσιους): Γιαναβίτσιους 7, Γιόγκελα 2, Ολισεβίτσιους 12 (2), Παζέρα 1, Σλαβίνσκας 5, Ντελινικάιτις 10 (3), Ντόρσεϊ 5 (1), Γκαλντίκας 11, Μασιούλις 11 (2), Σεντεκέρσκις 9 (1), Ουίλιαμσον 8.