Ήττα στα σημεία για το Περιστέρι

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο BCL και τρίτη σερί σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισε το Περιστέρι, με τη Νίζνι Νόβγκοροντ να επικρατεί στο “Αν. Παπανδρέου” με 74-71.

Τη δεύτερη σερί ήττα του στο φετινό BCL γνώρισε το Περιστέρι, το οποίο δεν τα κατάφερε κόντρα στη Νίζνι και ηττήθηκε 74-71, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο κλειστό της οδού Τζ. Κένεντι. Μοιραίος για τους “κυανοκίτρινους” ήταν ο Ουίλιαμ Χάτσερ, με τον Αμερικανό να αστοχεί στο τελευταίο σουτ και ενώ το σκορ ήταν στο 74-71 και θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Όπως αναφέρει το basketblog, η Νίζνι είχε το προβάδισμα στο σκορ και ευτύχησε να δημιουργήσει διαφορά 8 πόντων στο τέλος του α’ ημιχρόνου, με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να προσπαθούν να κάνουν την ανατροπή, με τον Σκούτσι Σμιθ να πραγματοποιεί μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του πετυχαίνοντας 21 πόντους με 4/5 τρίποντα, όμως οι Ρώσοι έβρισκαν λύσεις, κυρίως με τον Άλεκ Μπράουν, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη. Στο 2-2 πλέον το Περιστέρι, με τη Νίζνι να φτάνει στο 3-1 και να βάζει πλώρη για πρόωρη πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74.

Περιστέρι (Ζούρος): Αγραβάνης 6 (2), Γκρέι 11 (2), Χάτσερ 8 (2), Μόουζες 11, Σμιθ 21 (4), Μπλέικ 3, Γόντικας 2, Μορέιρα 3, Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος.

Νίζνι (Λούκιτς): Μπαμπούριν 3, Α. Μπράουν 14, Στρεμπκόφ 4, Ουίλις 9, Ζμπάνοφ, Αντίποφ 4, Αστάπκοβιτς 7, Μ. Μπράουν 21 (3), Γκάνκεβιτς 1, Κομολόφ, Λιούις 11.