Πρωταθλήτριες ΕΚΑΣΚΕΜ οι γυναίκες του Φιλίππου Βέροιας!

Τη νίκη με 51-44 επί της ΑΓΕ Πιερίας στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα του Φιλίππου Βέροιας και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η επιτυχία αυτή έρχεται μετά από δέκα χρόνια για τις “ερυθρόλευκες”, όταν την αγωνιστική περίοδο 2008/2019 τερμάτισε και πάλι πρώτη στην ισοβαθμία τον Πιερικό Αρχέλαο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 12-7, ωστόσο τα κορίτσια του Χριστόφορου Κουρουζίδη απάντησαν στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου εξανέμισαν το προβάδισμα της γηπεδούχου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες 24-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε μπροστά στο σκορ και παρέμεινε σε θέση οδηγού έως το τέλος, παρά την προσπάθεια της γηπεδούχου.

Η ΑΓΕΠ ναι μεν παρέμεινε κοντά στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος, με τον Φίλιππο Βέροιας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 51-44 και μαζί και το Πρωτάθλημα για την αγωνιστική περίοδο 2019/2020.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Γρηγοριάδης.
Δεκάλεπτα: 12-7, 24-24, 30-35, 44-51.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Ματσέλου, Ηλιάδου 2, Καραγκούνη 13 (3), Νικολαΐδου 13, Πάσχου, Εξίζογλου, Θεοδωρίδου 2, Παπανικολάου 4, Χατζηαγοράκη 5 (1), Παπαδοπούλου 3 (1), Τριανταφύλλου 2, Ανανιάδου.

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Κελεπούρη 1, Παπαχατζή 6, Ιωαννίδου 3, Χαρίση, Κασεσίδου 19 (3), Ζούζω 6, Σουκιούρογλου 1, Γεωργιάδου 2, Αμβρακίδου 6, Σαρηγιαννίδου 7, Νοταρίδου, Οικονομίδου.