Εμφατική νίκη ο Ηρακλής κόντρα στο Λαύριο

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, ο Ηρακλής.

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 92-62 του Λαυρίου, σε μία ιστορική περίοδο για την ομάδα καθώς συμπλήρωσε 111 χρόνια ζωής.

Ο Γιάννης Καστρίτης είδε τέσσερις παίκτες του να τελειώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με την ομάδα του να έχει 60% στα δίποντα (24/40) και 37% στα τρίποντα (11/29). Είχαν επίσης εννέα περισσότερες ασίστ (21-12), τρία παραπάνω κλεψίματα (9-6), τέσσερα μπλοκς (5-1) αλλά και οκτώ λιγότερα λάθη (8-16).

Από την άλλη οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κέρδισαν τη «μάχη» των ριμπάουντ (36-40), όμως σούταραν 16/41 δίποντα και 4/18 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, με το Λαύριο ωστόσο να είναι κοντά στο σκορ και να μειώνει στο 4′ σε 10-6. Χάνλαν και Καββαδάς έχτισαν ένα σερί 7-0 για τον Ηρακλή που ξέφυγε με 17-6 στο 6′ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντέιβις με εύστοχο τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +14 (24-10). Αυτή ήταν και η διαφορά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ζάρα να ευστοχεί πίσω από τα 6,75μ. για το 27-13.

Ένα νέο τρίποντο από τον Ζάρα και ένα καλάθι του Σούλερ ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο +19 με το σκορ 32-13. Το Λαύριο απάντησε με ένα σερί 8-0 με τον Ντέιβις να μειώνει σε 32-21, ενώ ο Μουράτος, με τέσσερις δικούς του πόντους κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μειώνοντας σε 34-25 τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Ντέιβις μείωσε ακόμα περισσότερο (36-28), για να απαντήσει ο Σούλερ με πέντε σερί πόντους, αλλά τον Άουτλο να γράφει το 41-31 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ηρακλής συνέχισε να είναι εύστοχος έξω αό τα 6,75μ. με το Λαύριο Megabolt να μένει κοντά στο σκορ με καλάθια του Ντάιμ, που μείωσε σε 50-38 στο 25′. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους σταθερά σε διψήφια επίπεδα ενώ με ένα μικρό σερί 5-0 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασαν τη διαφορά στο +17 (66-49).

Ο ρυθμός του «γηραιού» δεν έπεσε ούτε στην τέταρτη περίοδο με τον Ζάρα να κάνει το σκορ 71-51 στο 31′. Ο Ντάιμ στο 34′ μείωσε σε 76-57, για να ακολουθήσει ένα νέο 6-0 του Ηρακλή με το σκορ να γίνεται 82-57. Στο φινάλε του αγώνα ο Χάνλαν σκόραρε στον αιφνιδιασμό γράφοντας το τελικό 92-62 μ το +30 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 41-31, 66-49, 92-62.