Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός επέστρεψε στις επιτυχίες, ύστερα από τρεις σερί ήττες, με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί του Περιστερίου (101-84).

Οι «θαλασσί» έκαναν καταπληκτική επιθετική εμφάνιση όπως αποδεικνύουν τα ποσοστά τους σε δίποντα (70%, 22/31) και τρίποντα (58%, 10/17).

Η ομάδα της Ρόδου έβαλε τις βάσεις της νίκης της στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 32-15 μετέτρεψε το 20-16 υπέρ των φιλοξενούμενων της πρώτης περιόδου σε 48-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Κορυφαίοι για τον Κολοσσό Ρόδου οι Ντόνοβαν Τζάκσον (20 πόντους) και Λασάνα Κρόμα (17 πόντους και 5 ριμπάουντ) ενώ εκπληκτική εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο, όπου οι “νησιώτες” αποσπάστηκαν στο σκορ, πραγματοποίησαν οι Δημήτρης Μωραΐτης (12 πόντους σε 13 λεπτά) και Γιώργος Τσαλμπούρης (14 πόντους).

Για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου διψήφιοι οι Χάτσερ (16 πόντους) και Γκρέι (14 πόντους) αλλά το μεγαλύτερο κέρδος ηχεί στο όνομα, Ζώης Καράμπελας. Ο 18χρόνος οργανωτής πρόλαβε σε λιγότερο από έξι λεπτά συμμετοχής να πετύχει 7 πόντους και να μοιράσει 2 ασίστ πριν αποβληθεί με 5 προσωπικά φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 48-35, 76-56, 101-84.