“Κυανόλευκο” βάφτηκε το ντέρμπι κορυφής στον όμιλο Βορρά της Β Εθνικής, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε της Δόξας Λευκάδας και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.
Το εν λόγω ματς διεξήχθη το Σάββατο, ενώ σήμερα μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Ερμής Λαγκαδά, που επικράτησε 60-59 της Καβάλας και την έφτασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι δύο ομάδες μάλιστα μείωσαν τη διαφορά από τη δεύτερη Δόξα Λευκάδας, που ηττήθηκε στην πρωτεύουσα της Ηπείρου.
Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη στη Χαλκιδική για τη Γέφυρα, που φέρνει την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην 5η θέση, ισόβαθμη τόσο με τα Φάρσαλα (ηττήθηκε στον Εύοσμο από τον σπουδαίο Αίαντα) όσο και την Ευκαρπία, που επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς επικράτησε με 86-72 της Κομοτηνής.
Στους 27 βαθμούς έφτασαν οι Μαχητές, που είχαν ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στον Έσπερο Λαμίας, ενώ πιο δύσκολα απ ότι θα περίμενε κανείς πέρασε από την Χαλκιδική ο Πρωτέας Γρεβενών, που ωστόσο έκανε ένα ακόμη βήμα για την παραμονή.
Τέλος στον Πολύγυρο, η ΧΑΝΘ πήρε ένα πολύ σημαντικό (από πολλές απόψεις) ροζ φύλλο και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Τα αποτελέσματα :
ΠΣ Ευκαρπίας – ΓΑΣ Κομοτηνή 86-72
Ερμής Λαγκαδά – Καβάλα 60-59
Μαχητές Πειραματικό – Έσπερος Λαμίας 84-58
Στρατώνι – ΚΣ Γέφυρας 64-67
ΠΑΣ Γιάννινα – Δόξα Λευκάδας 78-67
ΚΑΟΧ – Πρωτέας Γρεβενών 77-83
Πολύγυρος – ΧΑΝΘ 74-86
Αίας Ευόσμου – ΓΣ Φαρσάλων 78-71
τα φύλλα αγώνα :
ΠΣ Ευκαρπίας – ΓΑΣ Κομοτηνή 86-72
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 66-52, 86-72
Διαιτητές: Παπαπέτρου Π.-Ξέρας-Καρακώστας
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Πρεδάρης, Τουλούπης 6, Χαρτόπουλος, Γκαβέζος 20(1), Βαρίτης 15(4), Χατζημιχαηλίδης 4, Χολέβας 9, Ουλουσίδης 6, Απιδόπουλος 4, Πλεξίδας 14(1), Χατζίδης 2, Κιούρκας 6.
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 15(3), Παλάσκας 9(3), Καρκατσέλης 3(1), Κυρίτσης, Λεχούδης 6, Κουτσοβασίλης 16(2), Μαγουλάς 9(1), Παπανδρεόπουλος 2, Σπέντζος 12, Χαλίλ.
Ερμής Λαγκαδά – Καβάλα 60-59
Τα δεκάλεπτα: 11-18, 31-35, 45-45, 60-59
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ντόγκας-Χρυσάφης
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 4, Αποστολίδης 2, Μάρουσιτς 12, Ελευθεριάδης 11(1), Πλιούκας 3, Σιώπης 5(1), Χριστοδούλου 3, Παρίτσης 14(3), Αβοκάτος, Θεοδωρίδης 6.
Καβάλα (Πενταζίδης) : Αμπαράς 11(3), Σαββίδης, Δοξάκης 2, Παντόπουλος, Λαμπρόπουλος 14(1), Αδαμόπουλος 4, Αθανασιάδης 10(2), Πιεβάλιτσα 11, Φλιάτης 4, Τεπετίδης 3
Μαχητές Πειραματικό – Έσπερος Λαμίας 84-58
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-29, 57-43, 84-58
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος, Χατζηκυριακίδης 15(3), Γεωργίου 19(2), Κουντουρατζογλου 10, Ζιάκας 6(2), Κλωνάρας 2, Σικαλίδης 12, Βαιντερλής 4, Μητσάκης 10(1), Λαζάρου 4, Σπρίτζιος 2
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκοντγουιν 1, Στογιάνοβιτς 11, Ρουμελιώτης 19(4), Παπανικολάου 1, Φύκας, Τσιμίδης 11, Δαχρετζης 9(1), Γκιρίτσης 3(1), Σεριανάι, Μαντζούκας 3(1), Μπακόλιας
Στρατώνι – ΚΣ Γέφυρας 64-67
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 23-35, 43-50, 64-67
Διαιτητές: Καλογερόπουος Ε.-Παζώλης-Μπούγλος Π.
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς , Κατανός, Χαλάτσης , Κυριλής , Καραδήμας, Φωτόγλου , Σαμαράς (3), Ιατρίδης , Κασούρας, Δασκαλόπουλος .
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης) :Μπέγας (), Ματενίδης, Μάρτζος (), Αποστολίδης (),Τζουβάρας (), Κιουρτίδης, Ονάσογλου, Τσακαλέρης, Κοτσάνος , Παπαδόπουλος () Κολοκοτρώνης ()
ΠΑΣ Γιάννινα – Δόξα Λευκάδας 78-67
Tα δεκάλεπτα : 19-14, 38-33, 63-56, 78-67
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Δολγύρας-Αγραφιώτης
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 9 (2), Ντόβας 13 (1), Μαυρογιάννης 15 (4), Ναούμης 17 (3), Μάντζιος 2, Πάτρας 7 (1), Κωστούλας, Μανάκας 12, Πρέντζας 3(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου.
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Αναγνωστόπουλος Χ., Βακουφτσής 10 (2), Αργυρός, Φέτσης, Τσιαβές 29 (3), Βαγενάς 16 (2), Χρύσης 7 (1), Αναγνωστόπουλος Γ. 5 (1), Βλαχάκης, Βάνης, Σταματέλος, Μακρόπουλος.
ΚΑΟΧ – Πρωτέας Γρεβενών 77-83
Τα δεκάλεπτα: 14-28, 40-43, 60-60, 77-83
Διαιτητές: Σιταρίδης-Πράττος-Σελεβός
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης, Σμυρλής 10(1), Βρασταμινός, Φιλοξενίδης Ι. 23(3), Φιλοξενίδης K. 3(1), Χαρταβέλας 17, Ζάχαρης 17(2), Γεωργίου 7(1).
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζουβάρας, Σισμάνης 10(2), Μαλούτας 28(5), Μιχαηλίδης 5(1), Βλάχος, Μπέσας, Μπεχλιβανίδης 8(2), Τακίδης 3(1), Μπελίγκος, Μαλιούρας, Μακρής 10(2), Κλωνάρας 19.
Πολύγυρος – ΧΑΝΘ 74-86
Διαιτητές: Παφίλης-Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 20-26, 34-48, 51-70, 74-86
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 3(1), Πιπιλιάρης 25, Ντισλής 16(3), Αλεξιάδης 3, Βλάχος 6, Αμούτζιας 5(1), Παπαθανασίου 11, Νικολόπουλος 3(1), Νούκαρης 2.
ΧΑΝΘ (Κεραμέας): Στεφανίδης 9(3), Απαζίδης 19(3), Θεοδωρίδης 15(5), Μπαλάσκας 11(3), Κουτουξίδης 19(4), Καραγεωργίου 2, Τσιριλάκης 3, Λογοθέτης 2, Κωνσταντίνου, Μαργαριτόπουλος, Μελαδιανός, Χαβαλές.
Αίας Ευόσμου – ΓΣ Φαρσάλων 78-71
Διαιτητές: Δημάδης-Ντούρας-Μπακάλης
Δεκάλεπτα: 18-13, 39-36, 54-53, 78-71
Αίας Ευόσμου (Ποργίοπουλος): Ποργιόπουλος: Μπρουκς 6 (2), Λαζαρίδης 29 (8),Πετανίδης,Πουλιανίτης 7 (1),Νησιώτης 6, Ζώτος 18 (1),Σεκαδάκης 3 (1),Νέσσης, Καπινιάρης 8 (1),Κατσαούνης,Στόλης,Περιστερακης
ΓΣ Φαρσάλων (Γιάσαρης): Καλτσουνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 16 (2), Τζούμας, Βρέττας 15 (2), Πεταλλωτής 14, Μουλάς 1, Δέσπος 20, Τσούκας 5
Βαθμολογία
ΑΓ | Ν | Η | ΠΥ | ΠΚ | +/- | Β | ||
1 | ΠΑΣ Γιάννινα | 17 | 15 | 2 | 1274 | 1070 | 204 | 32 |
2 | Δόξα Λευκάδας | 17 | 13 | 4 | 1262 | 1141 | 121 | 30 |
3 | Καβάλα | 17 | 12 | 5 | 1234 | 1102 | 132 | 29 |
4 | Ερμής Λαγκαδά | 17 | 12 | 5 | 1239 | 1142 | 97 | 29 |
5 | ΓΣ Φαρσάλων | 17 | 10 | 7 | 1257 | 1220 | 37 | 27 |
6 | ΠΣ Ευκαρπίας | 17 | 10 | 7 | 1260 | 1232 | 28 | 27 |
7 | ΚΣ Γέφυρας | 17 | 10 | 7 | 1279 | 1136 | 143 | 27 |
8 | Μαχητές Πειραματικού | 17 | 9 | 8 | 1186 | 1136 | 50 | 26 |
9 | Πρωτέας Γρεβενών | 17 | 8 | 9 | 1252 | 1274 | -22 | 25 |
10 | Αίας Ευόσμου | 17 | 7 | 10 | 1164 | 1174 | -10 | 24 |
11 | ΓΑΣ Κομοτηνή | 17 | 6 | 11 | 1213 | 1270 | -57 | 23 |
12 | ΧΑΝΘ | 17 | 6 | 11 | 1205 | 1216 | -11 | 23 |
13 | Έσπερος Λαμίας | 17 | 6 | 11 | 1245 | 1361 | -116 | 23 |
14 | Πολύγυρος | 17 | 6 | 11 | 1222 | 1269 | -47 | 23 |
15 | Στρατώνι | 17 | 5 | 12 | 1168 | 1278 | -110 | 22 |
16 | ΚΑΟΧ | 17 | 1 | 16 | 965 | 1404 | -439 | 17 |
Επόμενη αγωνιστική (18η, 9/2)
Καβάλα – ΠΣ Ευκαρπίας
Έσπερος Λαμίας – Ερμής Λαγκαδά
ΚΣ Γέφυρας – Μαχητές Πειραματικό
Δόξα Λευκάδας – Στρατώνι
Πρωτέας Γρεβενών – ΠΑΣ Γιάννινα
ΧΑΝΘ – ΚΑΟΧ
Αίας Ευόσμου – Πολύγυρος
ΓΑΣ Κομοτηνή – ΓΣ Φαρσάλων